Zdeněk Chroboczek ví, jak se přenést do doby vynálezů mistra Leonarda
Na Krnovsku působí Společenství severských pánů, kteří se baví hrou na středověk. Duší této party je Zdeněk Chroboczek. Můžete se s ním vydat do dílny Leonadra da Vinci nebo do romantického světa rytířských tradic.
Zdroj: Deník / František Kuba
Společenství severských pánů putuje po akcích na hradech, zámcích, jarmarcích a muzeích, ale poslední dobou ho nejčastěji můžete potkat na zámku v Hošťálkovech. Tam představilo vynálezy Leonarda da Vinci, střelbu z katapultu, stavbu dřevěného jeřábu i renesanční kamenickou dílnu.
Zdroj: Deník / František Kuba
„Původně jsme chtěli nabídnout i pozorování pozorování noční oblohy stejným dalekohledem, jaký měli k dispozici Koperník a Galeleo Galelei. Byl jsem konzultovat v optice u paní Novotné na krnovském náměstí, kolik by stálo vybroušení čoček metodami, jaké byly k dispozici ve středověku. Bohužel výroba takového dalekohledu by spolkla celý grant, který jsme dostali na všechny da Vinciho vynálezy,“ uvedl Zdeněk Chroboczek s tím, že středověkým dalekohledem stejně uvidíme totéž, co zobrazí moderní dalekohled. Ten, co koupíte za pár korun i se stativem.
Zdroj: Deník / František Kuba
Zdeněk Chroboczek vysvětloval v optice jak se čočky zasadí do rámečků umístěných v hranolu. „Hlavní ohniskovou vzdálenost to mělo spočítané, ale ještě se dřevěným tubusem dalo šoupat jako se šuplíkem, aby se to doostřilo. Viděli pak obraz vzhůru nohama. Dívali se tak v 15. a 16 století na krátery na měsíci a pozorovali i Venuši a Mars. Da Vinci spočítal správnou vzdálenost mezi čočkami a Koperník i Gleleo Galilei se jeho principu chytli, a celé to zapouzdřili. Paní v optice mi říkala: rozumím, že chcete neobvyklé věci, co nemá nikdo jiný, ale stálo by vás to majlant,“ vysvětlil Zdeněk Chroboczek, proč nakonec pořídil běžný dalekohled, kterým se dá měsíc pozorovat daleko levněji.
Zdroj: Deník / František Kuba
Tak si severští pánové aspoň sestrojil balon plněný horkým vzduchem. „Je papírový, velký asi dva metry. Slepili jsme ho z jemňoučkého papíru. Nejdřív jsme nastříhali segmenty, pak jsme lepili švy. Dalo to dost práce, tak ho pro jistotu nebudeme plnit nad ohněm, ale horkým vzduchem z propanbutanového hořáku,“ doplnil Zdeněk Chroboczek, který je nejen zručný řemeslník, ale také malíř a znalec historie.
Zdroj: Deník / František Kuba
Největší obdiv sklízí severští pánové s Da Vinciho mostem. Je hromada tyček a podlážek, ze které se dá holýma rukama bez jediného hřebíku, vrutu nebo šroubu poskládat pevný oblouk. Drží pohromadě vlastní vahou. Je geniálně jednoduchý, takže se nabízí k team buildingu i k dětským hrám. Současně je tak originální, že se nevleze do norem pro bezpečnost hraček a hřišť.
Zdroj: Deník / František Kuba
Hosté si mohli na zámku také sestavit Da Vinciho klenbu z polystyrenových kvádrů. Renesanční vynálezce vylepšil tisíce let známý princip stavby oblouků. Stačilo do kvádrů vysekat jednoduchý zámek, aby sousední díly do sebe zapadly a držely pohromadě nejen gravitací. Také v tomto případě zatížení jen posiluje pevnost samonosného oblouku.
Zdroj: Deník / František Kuba