„Ještě před bazénem na tom místě měla záhon moje maminka. Když se u ní objevily první zdravotní komplikace, tak jsme si s manželem řekli, že si místo starostí s pěstováním raději odpočineme a že uděláme bazén. Postupem času jsme ale zjišťovali, že se koupeme čím dál méně a méně a že u nás nemá využití. Ačkoliv jsme měli ekonomický bazén se slanou vodou, zdražování ceny vody se nám moc nelíbilo. Do toho jsme ještě měli výdaje za chemii a jelikož jsme oba vytížení, tak ani nebylo mnoho času na péči,“ vzpomíná Eva Dandová Vykusová.
Jak postavit vyvýšený záhon svépomocí:
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
* Nádrž na vodu neprošla
* Zkušenosti kompenzovalo nadšení
* Místa na pěstování je dost
Bazén měla rodina šest let, a protože mají známé s malými dětmi, rozhodli se, že jim celou sestavu odprodají.
„Dali jsme jim vše zhruba za třetinu původní pořizovací ceny. Děti měly z bazénu velkou radost. Ještě nám to pokrylo i náklady na přestavbu na vyvýšené záhony,“ pochvaluje si Eva Dandová Vykusová své rozhodnutí. Dodává, že jim bylo líto bazén vyhodit a nechtěli čekat měsíce, než by ho někomu prodali.
Nádrž na zadržování vody na zalévání
Vyvýšené záhony nebyly jediný nápad, jak prostor po bazénu využít. „Manžel chtěl místo bazénu zapuštěnou nádrž na zadržování vody na zalévání, protože máme hodně truhlíků a kytiček. Když se stavěl náš dům, tak ještě nebyly nádrže na dešťovou vodu povinné. Ale myslím si, že jsou skvělé a že je to jediné, co je dnes na stavebních zákonech pozitivní,“ říká Eva Dandová Vykusová. Nakonec vše dopadlo jinak.
Již tehdy měla rodina na zahradě mobilní vyvýšené záhony. A tak si řekli, že by bylo fajn předělat bazén na pěstební plochu. Nabízelo se to samo, bazén byl vyvýšený a základy budoucích záhonů už zkrátka existovaly.
„Loni jsme bazén vyjmuli a pomaličku, v pohodě a po chvlilkách začali proměnu. První část jsme udělali minulý rok, manžel do podzimu vše vybetonoval a letos na jaře jsme záhony zprovoznili," vypráví Eva Dandová Vykusová.
Pořídila si na to dokonce odbornou literaturu. „Udělali jsme tam všechny vrstvy, které ve vyvýšených záhonech mají být. Letos už vesele pěstujeme,“ říká Eva Dandová Vykusová, která v záhonech pěstuje pestrou směsici zeleniny, ovoce a bylinek.
Pustili se do toho po hlavě
„Předchozí zkušenosti se zedničinou jsme neměli, ale mám hodně šikovného manžela, který je původně automechanikem. Nebojí se ale pustit do čehokoliv," chválí paní Eva svou drahou polovičku.
Pěstování ve vyvýšených záhonech:
„Naštěstí je manžel příznivcem zahrádkaření a je super, že máme společné hobby. Když něco chceme, tak se do toho pustíme po hlavě. Manžel mi, doufám, že z legrace, říká, abych si moc nevymýšlela. Prý že mě půjde reklamovat na obecní úřad. Já mu ale odpovídám, že po třiadvaceti letech manželství to už nejde,“ směje se Eva Dandová Vykusová.
Místa na pěstování je dost
Jediným problémem byl podle Evy Dandové Vykusové nepořádek, když prořezávali do betonu vchody. Ztracené bednění je vyšlo kolem šesti až sedmi tisíc korun. Původní plocha bazénu je 8x3 metry, ale u plotu mají ještě navíc zhruba půlmetrový pruh, kde loni zasadila zakrslé stromky. Letos přibyly také cibulky a bylinky. Místa na pěstování je tak dostatek.
„Jedinou věcí, kterou musíme ještě udělat, je obložení do dřeva. Budeme teď mít dovolenou, přivezeme latě, manžel mi je ohobluje a já je zase natřu. Těším se, až si záhony obložíme. Máme rádi dřevo a za vyvýšenými záhonky je dřevěná bouda, tak aby nám to pěkně ladilo,“ plánuje Eva Dandová Vykusová.