Milovníci hudby si při pátečním odpoledni rozhodně nenechali ujít jeden z největších a nevšedních zážitků, a to varhanní koncert v krnovské firmě Rieger-Kloss Varhany v rámci Dne otevřených dveří.

Hudební mistři zachránili situaci

Původní program obsahoval hru na dva monumentální nástroje najednou, avšak díky pozdnímu doručení všech varhanních dílů na druhý nástroj z Bukureště se scéna přesunula pouze na jedny varhany Milenum.

Varhanní koncert měli za klaviaturou monumentálního nástroje odehrát, jak polští tak i čeští studenti, avšak k velkému zklamání hudební talenti z Polska nepřijeli. Zástupci firmy Rieger-Kloss však situaci bravurně vyřešili, když před originální stroj posadili hned dva virtuozy.

Melodie varhan posluchačům učarovala

Jako první se milovníkům libých tónů představil muzikantský virtuoz a světová varhanářská kapacita Bohumil Plánský. Jeho hra diváky donutila pomalu nedýchat. „Skvělé představení. Můžu říct, že hned při prvních tónech jsem měla husí kůži,“ prozradila jedna z divaček.

U varhanních klapek se Bohumil Plánský vystřídal s mladou hudební nadějí, studentem třetího ročníku Střední umělecké školy varhanářské, Stanislavem Smočkem. Ten divákům předvedl nejen opravdovou směsici pestrých tónů ale také odhodlání a talent, kterým byl obdařen.

„Koncert se mi velice líbil a musím říci, že jsem pyšná na to, že zrovna v Krnově máme firmu Rieger-Kloss, protože zvuk varhan a toto řemeslo celkově je nenahraditelným zážitkem pro všechny generace,“ dokončila posluchačka Martina Polášková.