Přestože rudoltický zámek v odlehlém Osoblažsku nikdy nemůže v návštěvnosti konkurovat známějším a zachovalejším památkám, ani zámkům v blízkosti velkých měst, turistů zde postupně přibývá. Podle starostky Martiny Jalamasové se letošní sezona se vydařila.

„Loni jsme měli na zámku kolem dvanácti set návštěvníků, letos to už bylo přes třináct set. Počítáme do toho jen turisty, kteří přišli na prohlídku, ale bylo tu také několik akcí se slušnou návštěvností. Velmi mě potěšilo jaký úspěch mělo například divadlo, paličkování nebo módní přehlídka na zámku, protože nemají v Slezských Rudolticích tradici a dost jsme se báli, jak to dopadne,“ uvedla starostka Rudoltic Martina Jalamasová.

Akce na zámku jsou lákadlem spíše pro turisty, místní obyvatele prozatím nepřilákaly. „Trochu mě mrzí, že mezi návštěvníky zámku je jen málo místních. Chápu, že nebudou chodit na prohlídky každý týden, ale moc se jim nechce ani na akce. Většinu návštěvníků tvoří lidé z celé republiky, kteří přijeli na Osoblažsko za rekreací a jsou ubytováni v okolí. Přibývá také polských cykloturistů. Místní nejvíc chodí na Zámecké muzicírování nebo na Strašidelnou noc, protože to jsou tradiční akce, které si oblíbily hlavně děti,“ podotkla starostka Rudoltic Martina Jalamasová.

Přestože pro obec není jednoduché připravovat program zámku, který jí nepatří, podařilo se jí také letos zajistit atraktivní expozice. Výstavy představují historii Osoblažska i obce Slezské Rudoltice, fotografie Osoblažska Leo Dedka a Veronika Hoffinger, výtvarné práce liptaňského ateliéru Drak, obrázky rudoltických i osoblažských dětí, práce studentů i fotografie i věhlasného fotografa Jindřicha Štreita, nebo informace o obnovení tradičního řemesla – osoblažské paličkované krajky a o osoblažské úzkokolejce.

„Z nových expozic měla největší ohlas výstava historických radiopřijímačů. Snad každý při tom vzpomíná, jakou roli hrálo rádio v jeho rodině, a mnozí dokonce poznali konkrétní typ přijímače, který ještě dodnes mají někde na půdě,“ dodala starostka.