Autorkou tohoto souboru mistrovských reliéfů je Jarmila Haldová, známá výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka. V jedinečném řezbářském souboru 120 obrazů z lipového dřeva jsou uloženy dávné příběhy české historie.

Postavičky respektují dobové oblečení, účesy a charakteristické znaky panovníků. Výstavu doplnil svými obrazy v prostorách zámeckých chodeb polský výtvarník Jurek Dorota Kaleta a pro velký zájem byla prodloužena výstava fotografií Pavla Šlosárka a Františka Gronostajského.

Jarmila Haldová se od dětských let zajímá o historii a botaniku. V sedmdesátých letech tvořila množství botanických ilustrací pro odborné časopisy. Později začaly vznikat tematické celky z řecké mytologie, z Mozartových oper i z Babičky Boženy Němcové.

K nápadu vytvořit kompletní soubor českých panovníků jistě přispěla práce na dvaatřiceti reliéfech světců pro katolickou nadaci pro nevidomé. Projektu českých panovníků se intenzivně věnuje již dvanáct let. Historický materiál však samozřejmě sbírala mnohem dříve.

Autorka studovala odbornou literaturu, pátrala v archivech, konzultovala s historiky a dalšími odborníky. Dosud vytvořila bezmála sto reliéfů a pilně tvoří další.