Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrála si Johanku z Arku

Rudná pod Pradědem, Slezská Harta – Letos je tomu právě patnáct let, co do distribuce uvedli filmový snímek režiséra Luka Bessona s názvem Johanka z Arku. Není žádné tajemství, že se natáčení tohoto dramatického, historického a životopisného snímku zúčastnila aktivně plejáda komparzistů z bruntálského okresu.

23.3.2014 1
SDÍLEJ:

Naďa Knopová se svou dcerkou Terezkou Theimerovou. Také Terezka je zdatná jezdkyně po mamince, sedlá poníka jménem Laskonka.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Zřejmě nejvýznamnější roli sehrála ve filmu Naďa Knopová z Rudné pod Pradědem, která si zahrála v několika nebezpečných scénách samotnou Johanku z Arku. Johanku z Arku filmaři točili 
v okolí přehrady Slezská Harta a Naďa Knopová, jako jezdkyně na koních, dublovala v řadě scén herečku v hlavní roli, kterou byla Milla Jovovichová.

„Zhruba před měsícem šla Johanka z Arku v televizi, měla jsem možnost nostalgicky zavzpomínat. Natáčení to bylo opravdu hezké, každému se nepoštěstí, aby byl přímo u toho. Zážitek to byl pro mě osobně životní," řekla vynikající jezdkyně na koních a dnes také trenérka Naďa Knopová.

V současnosti působí Naďa Knopová v Jezdecké škole Amír 
v Rudné pod Pradědem. K natáčení se dostala před patnácti lety víceméně náhodou.

„U nás v zaměstnání v kanceláři divadla jsme se smáli vychrtlým komparzistům, které filmaři fotili do vedlejších rolí. Přišli k nám se žádostí, zda bychom nezajistili pro natáčení některých scén koně. Koně jsme jim ukázali, muži na nich začali trénovat jízdu s prapory, byla to legrace," vzpomínala Naďa Knopová.

Nakonec zástupce české produkce požadoval bílého koně, který by byl schopen skočit metrovou překážku.

„Říkali jsme: Ano, takového máme. Teď zrovna šel mistrovství republiky. Vlastnil jej trenér Milan Theimer," uvedla Knopová, která ten rok mistrovství republiky vyhrála s hnědákem Važcem. Padlo rozhodnutí, že ona sama filmařům bílého koně předvede.

Filmaři byli s výkony přes terénní skoky nadmíru spokojeni. „Když jsme se vraceli, filmař říkal sekretářce: vezměte jí míru na brnění. To jsem se začala smát. Vzali míry, a týden se neozvali. Po týdnu zavolali, že mám přijít na zkoušky brnění. To už jsem zvážněla," pokračovala Knopová.

Nakonec pochopila, že veškeré nebezpečné scény odskáče za Millu Jovovichovou právě ona sama. Před kamerami to nebylo nic jednoduchého. Zvláště ve vřavě a hluku probíhající filmové války, kdy měl kůň skočit do davu bojovníků.

„Museli jsme koně naučit nosit brnění a vyrovnat se s rachotem, který při natáčení panoval. Jen tak to nebylo. I já měla na sobě dvanáct kilogramů železa. Každý přitom bral skoky překážek nás dvou obrněných jako hotovou věc. Nakonec to dopadlo úžasně. Dodnes na výkony Majálese, jak se kůň jmenoval, ráda vzpomínám," dodala Knopová.

Když se po letech dívá na Johanku z Arku, jasně pozná, kdy hraje Milla Jovovichová, a kdy se na obrazovce mihne ona sama.

O čem Johanka z Arku pojednává: Počátkem patnáctého století krvácí Francie pod nemilosrdnými údery anglických dobyvatelů. Křehká sedmnáctiletá venkovanka Johanka (Milla Jovovichová), do jejíhož dětství krutě zasáhla válka, přichází za budoucím králem Karlem VII. (John Malkovich) a žádá ho o armádu.

Je skutečně poslem boží vůle, jak o sobě tvrdí? Když charismatická dívka prokáže u dvora jisté nadpřirozené schopnosti, získá skutečně velení nad zbytky francouzské armády, která marně obléhá Orleans. Zoufalým útokem ignorujícím základy válečné taktiky se jí podaří Angličany překvapit a za cenu velkých ztrát nakonec zvítězit.

Johanka je šokovaná krutostí války, ale věrna svému božskému poslání spěchá s nejvěrnějšími bojovníky k hradbám Paříže, aby dokončila osvobození Francie. Král, vrcholně spokojený s pozvolným obratem ve válce, Johanku záměrně nepodpoří. Z prosté dívky se stává nepohodlná národní hrdinka, komplikující vychytralé pikle mocipánů.

Johanka je zradou vydána do rukou nenáviděných Angličanů, postavena před inkviziční soud a upálena. Podstatná část tohoto výpravného a vizuálním stylem nezaměnitelného Bessonova filmu se natáčela u Slezské Harty. zdroj: oficiální text distributora

Byl jedním z komparzistů velkolepého příběhu

Na březích Slezské Harty postavili filmaři v roce 1998 hrad, po němž dnes už není ani památky. Hradby byly z polystyrenu.

Jedním z komparzistů, kteří se zúčastnili natáčení filmové Johanky z Arku u přehrady Slezská Harta, byl Juraj Móric z Bruntálu. Na natáčení má jen ty nejlepší vzpomínky. Ale i tak by uvažoval, zda by do toho dnes šel znovu.

„Davové scény se natáčely až na podzim, v dobovém oblečení je zima. Během půlročního filmování jsem měl dvakrát lehký zápal plic," vzpomínal komparzista Juraj Móric.

Režisér Luc Besson točil, ať bylo bláto nebo zima. „Válka je prostě válka. Běhali jsme z kopce do kopce s luky, kušemi, Angličané s meči. Počasí nikoho nezajímalo. Nesměli jsme mít na sobě řetízky, hodinky, prostě nic současného, abychom nezkazili záběr. I když ve filmu trvá třeba jen deset sekund," pokračoval Juraj Móric, pro něhož byla přítomnost u filmu zážitek na celý život.

Komparsistů se sešlo u přehrady na sedmnáct set. Scény byly obrovské, na obrovské ploše a kromě stovek herců a zástupců filmového štábu se na place objevovala řada zvířat, především koní.

„Co se mi líbilo, všichni jsme drželi při sobě. Ty hlavní hvězdy z Francie a Spojených států netrpěly žádnými hvězdnými manýry, chovaly se 
k nám jako rovný k rovnému. Hlavní hrdinka Milla Jovovichová například během natáčení seděla jen tak u Slezské Harty, bez jakékoliv ochranky," dodal Móric.

Poznámka Jana Pirkla: Johanka z Harty

Letos už to bude patnáct let, co okres Bruntál málem přezval roli Hollywoodu coby světové továrny na sny se vším, co k tomu patří. Tuto zkušenost nám v roce 1998 dopřála francouzská světice Johanka z Arku. Ta s tváří Milly Jovovichové na lukách u Slezské Harty vedla do bojů francouzskou armádu složenou z nadějných herců a hereček Krnovska a Bruntálska.

Také vojsko nenáviděných Anglánů mluvilo česky. Nadšení pro filmové umění nakazilo všechny. Řemeslníci se chlubili, jak dokonalou středověkou vesnici dokázali postavit i jaké rekvizity vyrobili pro filmaře. V hospodách kromě cizích jazyků přibylo také hostů s příšerným sestřihem na hříbka, kteří se pokoušeli propít honorář šesti set padesáti korun za jeden natáčecí den.

Přestože se tento honorář ani zdaleka neblížil příjmům jejich hereckých kolegů Dustina Hoffmana nebo Johna Malkoviche, mnozí cítili, že je to jen otázka času, než se vypracujeme, otrkáme a prosadíme.

Ano, i já byl jedním z těch, jejichž neotřelý vzhled, vylepšený zručnými maskéry a kostyméry, zaujal světové filmaře. A že herecký talent mám, to mi sdělil sám Luc Besson. Hned poté, co jsme ve dvojstupu zvládli dvakrát za sebou sejít z návrší, nám přišel osobně pogratuloval a já pochopil, že herectví je mi souzeno.

Při projekci v krnovském kině přerušovaly promítání Johanky výkřiky těch šťastnějších, kteří se na plátně zahlédli, a právě tehdy jsem pochopil podruhé. Ze všech scén mě vystřihli. Musím na svém talentu pořádně zapracovat pro případ, že se i druhý díl bude točit na Hartě.

Autor: Karel Janeček

23.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení