Hlavní část této expozice připravilo Muzeum Krnov.

„Najdete zde keramiku, dřevěné formy na máslo a na modrotisk, obrázky malované na skle. Protože je však naše sýpka velmi rozsáhlá, vyzdobili jsme zbývající prostory různými zemědělskými stroji. Ty nám z větší části zapůjčilo muzeum Slezský venkov z Holasovic. Navíc se nám podařilo opět prohrabat náš archiv fotografií a doplnili jsme tím výstavu o krásné vzpomínky přímo z života naší obce," uvedl starosta Úvalna na slavnostní vernisáži výstavy, která proběhla 17. srpna za velkého zájmu zdejších obyvatel.

Nutno podotknout, že téměř polovina návštěvníků byla mužského pohlaví. A výstavu si i oni pečlivě prohlédli. Často se zastavovali obzvláště u starých fotografií, které ukazovaly život v Úvalně ještě před pár desítkami let. Někteří upozorňovali na již zaniklý plot od souseda, na stroje zemědělců a brigádníků nebo na desítky kočárků, které stály před zdejším zdravotnickým střediskem.

Na vernisáž dorazil i autobus rodáků z Úvalna, mezi nimiž byl i potomek Hanse Kudlicha, prasynovec Walter Kudlich s manželkou.

„Jsem moc rád, že jsem přijel na zahájení výstavy. Mám od samotných oslav výročí velká očekávání. Bál jsem se, zda neočekávám příliš. Zda to téma ještě lidi zajímá. Po dnešní vernisáži ale mé obavy opadly. Musím velmi poděkovat a pochválit práci zdejšího pana starosty Šimka, který s ostatními pracovníky odvedl, od mé poslední návštěvy v obci, velký kus práce.

Znovu do Úvalna přijedeme s dalšími rodáky na připravené oslavy v září. Snad nám bude přát počasí a přijde na oslavy hodně lidí. Na programu se intenzivně pracuje už mnoho měsíců. Věřím, že budou návštěvníci spokojeni," uvedl Walter Kudlich, který nyní žije s rodinou v německém Burghausenu, který je známý svým kilometr dlouhým středověkým hradním komplexem.

Výstava fotografií a strojů přenesla nejen Waltera Kudlicha krátce do minulosti a vzpomínek na dětství, kamarády a mládí. „Fotografie a vystavené reprodukce obrazů jsme pečlivě vybírali. Obrazy ze života na venkově, které zde vidíte, namaloval rodák z Úvalna, rakouský malíř Josef Kinzel. Jsou opravdu krásné. Asi nejvíce se mi líbí portrét dámy v kloubku," uvedla Jana Žídková.

Budova sýpky je krásná sama o sobě. Stojí za to ji navštívit. „Naši pracovníci, hlavně ti, které jsme zaměstnali přes úřad práce, zde při opravách a úklidu odvedli obrovský kus práce. Díky nim jsme objevili v některých místnostech staré malby. V současné době zde probíhají podrobnější průzkumy ze strany památkové péče. Myslím, že o naší sýpce ještě uslyšíme," pochválil práci zdejších obyvatel starosta Šimek.

Během minulých měsíců tito pracovníci obce důkladně vyčistili velkou místnost od prachu, oškrábali z trámů staré nánosy barvy a provedli úklid i v dalších místnostech. Zásluhou jejich nápadu zde vznikla i místnost jako stvořená pro strašení. Ze starého trámu zde chlapi postavili šibenici a jedna místnost díky tomu nese nový název, katovna.

Anna Dohnalová