„V těchto prostorách představujeme to nejlepší nejen z českého, ale i světového umění. Byla tam už k vidění třeba díla Picassa, Warhola, Matisse, Václava Boštíka, Sýkory, Grygara… A všichni tito umělci, včetně toho Picassa, museli chodit do školy.

Všichni byli někým vedeni a někým vychováváni. Záleží na tom, kdo nás učí, kdo na nás má vliv," zdůraznil fotograf Jindřich Štreit podíl Jitky Tomáškové na výchově nejednoho výtvarného talentu v bruntálské základní umělecké škole.

„Byla člověk, který byl nejen výborný umělec, výborný učitel, ale i bezvadný člověk," zavzpomínal Štreit. „Důležité je být člověkem a ukázat lidskou stránku, diskutovat s dětmi a ukázat jim tu pravou cestu, kterou by se měly vydat, a to nejen umělecky, ale i lidsky," dodal Jindřich Štreit.

Výstava představuje nejrůznější témata, která Jitka Tomášková zpracovávala. K vidění je tvorba posledních patnácti let, jsou zde především obrazy, ale i tři busty. Jednou tematickou oblastí obrazů je krajina, kterou měla ráda a do které se velice ráda vracela. Nechybí portréty, kytice, zátiší, velmi zaujmou mystická a symbolistní téma.

Jde o tvorbu posledních let Jitky Tomáškové a odráží věci, o kterých přemýšlela. Obsahují téma víry, života a smrti. „A potom, co je pro mě velkým objevem a co jsem neznal, je taková abstrahující poloha až kuboexpresionismu. Jitka patřila do generace, která byla ovlivněna právě tímto směrem a byli jsme vychováváni surreálním směrem, kdy jsme měli rádi Medka a celou generaci šedesátých let ve výtvarné tvorbě," podotkl Jinřich Štreit.

Za Jitkou Tomáškovou zůstala nejen pozoruhodná tvorba, ale i řada žáků. Mnozí z nich šli dále na umělecké školy a pokračují ve výtvarné práci na profesionálním poli. Patří mezi ně například akademický malíř Jan Pospíšil, Pavel Forman, Daniela Kopková Mikulášková, Alexandra Macků Koláčková či jeden z nejvýznamnějších současných fotografů, Michal Macků.

Na architekturu zamířila Daniela Badinová Vránová, restaurátorství zase přitáhlo Evu Míčkovou.