V rámci kampaně Krnov – město stromů byla vyhlášena výtvarná soutěž pro děti a mládež. Soutěže se zúčastnily děti ze vše stupňů škol nejen v Krnově, ale i v polském příhraničí.

Odborné porotě se sešlo několik stovek prací na téma čtyři roční období stromů, ze kterých měla vybrat nejlepší. Dvanáct vítězných dílek dětí z Česka se objeví v krnovském kalendáři pro rok 2010, devět malých výtvarníků z Polska ozdobí ekodiář.

„Kalendář bude vydávat Město Krnov, ekodiář bude v naší režii a je, stejně jako výstava, spolufinancován z eurofondů. Diář vyjde na podzim. Všechny vítězné práce a také některé další jsou i na výstavě,“ potvrdila Lenka Vaňková, dramaturgyně programu ve Flemmichově vile.

Ekodiář, jak už z názvu vyplývá, bude šetrný k životnímu prostředí. Jeho časová platnost nebude totiž omezena daným rokem. Bude mít sice vyznačen data, nikoliv však s pevnou vazbou na dny v týdnu.

Mimo reprodukcí soutěžních prací zde navíc budou označeny významné dny související s přírodní tématikou, třeba mezinárodní dny druhů zvířat a další ekosvátky. Samozřejmě se zde objeví i krátký text, poskytující o těchto zvláštních datech základní informace. (voz)