Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarná skupina R3 vystavuje a otevírá se

Horní Benešov - Výtvarnou skupinu R3 založili malíř Zdeněk Kurečka, řezbář Petr Chorovský, malíř a grafik Lubomír Stýskala a keramik Jaroslav Hrubý. Veřejnosti se brzy připomene výstavou v Informačním centru v Horním Benešově, která začíná první jarní den.

16.3.2013
SDÍLEJ:

Zdeňek Kurečka umělec, malíř a výtvarník z Města Albrechtic.Foto: Archiv Zdeňka Kurečky

Duchovním otcem výtvarné skupiny R3 je Zdeněk Kurečka z Města Albrechtic. Jeho dlouhodobým cílem bylo soustředit regionální umělce do uměleckého spolku, který jejich práce bude společně prezentovat nejen v našem regionu, ale také na území České republiky.

„Těsně po vzniku naší skupiny R3 jsme se jako výtvarníci představili svou první společnou výstavou v Městě Albrechticích v červnu 2004. Setkala se s velkým ohlasem. Vernisáž nám tehdy zahajoval dnes už zesnulý pan starosta Petr Šolc," zavzpomínal na začátky R3 Zdeněk Kurečka.

Od této doby ale už autoři vystavovali většinou samostatně nebo v neúplné sestavě, například v Praze na Václavském náměstí, v zámku v Linhartovech, v Památníku spisovatele Kaluse v Čeladné, ve Slezském divadle v Opavě a na mnoha místech v Polsku.

„R3 je volné seskupení tvůrců, které nespojuje ani tak jednotný názor na výtvarné umění, protože každý z nich má svůj vlastní specifický výtvarný projev. Jsme spojeni především místem našeho působení v regionech Krnovska, Albrechticka a okolí. Samozřejmě nás také spojuje pořádání společných výstav," představil sdružení Kurečka.

Skupina R3 je otevřená také pro další zájemce bez rozdílu věku a uměleckého zaměření. „Zatím jsme se sešli jen jako samí výtvarníci, ale umím si představit, že si v regionu najdeme příznivce třeba i literárního či dramatického zaměření. Po čase by mohlo dojít k založení nového, daleko širšího autorského uskupení. Takové uskupení by podle mých představ naplňovalo jak nápady svých členů, tak by se mohlo v budoucnu stát reprezentantem kulturního dění v našem regionu. Mohli bychom se stát tvůrčím organizátorem akcí nebo třeba vydavatelem kulturního periodika, ve kterém by byl prostor pro názory či tvorbu členů sdružení a představeny jejich aktivity," popsal svou vizi regionálního uměleckého sdružení Kurečka.

Doufá, že díky hornobenešovské výstavě, která představí celou skupinu R3, se podaří oslovit další příznivce nebo členy s novým pohledem i názory na kulturní dění.

Autor: František Kuba

16.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení