V Ostravě v Kavárně Maryčka představil divákům své snímky z projektu Jsme ze stejné planety. Soubor snímků patří do putovní výstavy Charity ČR, zachycuje příběhy cizinců z celého světa, kteří našli domov v České republice. Z jejich portrétů a příběhů se lidé dozví, co se jim tady líbí a proč se rozhodli žít právě u nás.

Ve stejný den se Štreit zúčastnil i zahájení výstavy svých fotografií v Hlučíně na Opavsku. Zde jsou k vidění jeho fotografie z cyklu zachycujího děti, které se léčí z dětské mozkové obrny.

Štreit je pořídil během loňského roku v Sanatoriích Klimkovice, kam rodiče se svými dětmi přijíždějí za náročnou rehabilitací. „Konečný výběr fotografií jsem dělal tak, abych potlačil informaci o handicapu dítěte a abych ukázal lásku, sílu, neobyčejný vztah mezi rodiči a jejich postiženými dětmi," řekl Jindřich Štreit.

Fotograf Jindřich Štreit ze Sovince dosud připravil na tisíc sto autorských výstav a mnoha kolektivních se zúčastnil. Dá se říci, že stále někde vystavuje. Je to také tím, že stále putuje po republice a fotí na nejrůznějších místech.

Snímky Jindřicha Štreita mohou v těchto dnech obdivovat diváci například na výstavách ve Svitavách (do 20. 3.), v Havířově, v Praze a na dalších místech. Na konci února skončila jeho výstava v Českých Budějovicích.

Každá výstava přitom předvádí něco jiného ze Štreitovy tvorby. V Havířově retrospektivní výstava nazvaná Hledat Domov zobrazuje nelehký život na vesnici. Ve Svitavách je k vidění Šance pro život. Zobrazuje problematiku bezdomovectví, na fotografiích zachytil Štreit osudy místních lidí.

Mezi bezdomovci ve Svitavách a v okolí se pohyboval v průběhu celého loňského roku, aby jednotlivé osoby zachytil nejen ve všech ročních obdobích, ale také v nejrůznějších situacích, typických pro způsob jejich života.

Stejné téma měla výstava v Českých Budějovicích nazvaná Kde domov můj. Zobrazuje život lidí bez domova na jihu Čech. „Fotografuji více než padesát let a celou tu dobu se věnuji sociální fotografii a dokumentu. Ten je pro mne alfou a omegou. Pomocí dokumentu se přibližujeme k realitě, která nás obklopuje.

Chci oslovit lidi a také to, aby se fotografiemi něco řešilo. Když řeknu, že jsem angažovaný fotograf, tak to přesně platí. Za slovo angažovaný se nestydím," prohlásil Jindřich Štreit.

V Praze vystavuje Štreit v Institutu Cervantes, kde je k vidění putovní výstava Charity ČR Jsme z jedné planety. Ukazuje na fotografiích Jindřicha Štreita, jak se se žije cizincům v České republice. Soubor předního českého fotografa propojuje fotografie a příběhy cizinců z celého světa, kteří našli domov v České republice, a tak naší společnosti přinášejí velké obohacení.

Výstava Štreitových fotografií se chystá také zde v našem okrese, kde je doma. Tvorba světově proslulého českého fotografa a pedagoga zde bude k vidění na hradě Sovinec od začátku května do konce července.