Výstava bude zahájena za účasti autora dnes v sobotu 4. srpna. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do konce srpna.

Básník, textař, hudebník a výtvarník Pavel Zajíček se narodil 15. dubna 1951 v Praze. Studia na Stavební fakultě ČVUT nedokončil a pracoval v různých dělnických profesích. V roce 1973 založil experimentální undergroundovou hudební skupinu DG 30, s níž s několika přestávkami vystupuje dodnes. O tři roky později byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen za výtržnictví na jeden rok do vězení. Roku 1980 emigroval nejprve do Švédska, později do USA, kde se věnoval převážně výtvarnému umění. Po listopadové revoluci žil střídavě v New Yorku a v Praze, od roku 1995 žije trvale v Praze.

Pavel Zajíček publikoval před rokem 1989 řadu svých textů v samizdatu. Ilegálně se šířily též jeho hudební projekty, jejichž texty či libreta obstojí i bez hudebního doprovodu. Zajíčkova skupina DG 307 navazovala na experimenty kapely Aktual Milana Knížáka, v raných textech je patrná i inspirace naivizující rýmovou technikou Egona Bondyho.

Písně na hranici hudby a syrového rituálu se během těch let přetavily ve stravitelnější, přístupnější, ale stále velmi osobitý repertoár. DG 307 vydali také soundtrack ke klasickému filmu Friedricha W. Murnaua Nosferatu - symfonie hrůzy. V letošním roce pak vyšlo sólové album Pavla Zajíčka nazvané Kakofonie cesty.