Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava fotomontáží Stanislava Bačovského

Krnov – Krnovský fotograf Stanislav Bačovský na sebe upozornil jako dokumentarista. Při práci v krnovských textilkách zaznamenával jejich autentickou atmosféru ženského kolektivu mezi stroji, látkami, nitěmi a balíky vlny. V poslední době se ale Bačovský věnuje především srovnávání staré a nové tváře města Krnova.

27.8.2014 4
SDÍLEJ:

Krnovské náměstí na sklonku rakousko-uherské monarchie ozdobila jezdecká socha císaře. Jak by vypadal Krnov, kdyby se mohly vrátit dávno zbořené domy a dominanty? Odpověď dává výstava fotomontáží Stanislava Bačovského v krnovské knihovně.Foto: Stanislav Bačovský

Podle archivních snímků z městského muzea se snaží najít stejné místo, na kterém stál fotograf před mnoha lety. Novou inspirtací mu jsou počítačové programy, které umožňují prolínání snímků. Výsledek jeho práce vystavuje od 28. srpna krnovské knihovna ve své galerii Na schodech.

„Po dohodě s ředitelem knihovny panem Cestrem by tam mělo být vystaveno 19 fotografií na formátu A3. Jde o cyklus inspirovaný podobnou fotomontáží z historických a současných snímků Chicaga a také podobné kolekce z Londýna. Některé staré fotografie Krnova jsou z archivu Městského muzea v Krnově, ale také z historických pohlednic, které se mi podařilo získat mimo muzeum," představil svou výstavu Stanislav Bačovský.

„Je dost náročné vytvořit složením archivní a současné fotky fiktivní obraz, protože každá fotka vznikla při jiném osvětlení a jiným objektivem. Linie pak na sebe nenavazují, domy jsou objektivem různě zkreslené, ale když si s tím dáte práci, výsledek je zajímavý," prozradil Stanislav Bačovský, který ještě před pár lety měl z počítačů strach.

Stanislav Bačovský pochází z Osoblažska, od roku 1964 žije v Krnově. Fotografuje od dětství. Kromě nejznámějších fotografií žen z krnovských textilek mu inspirací byly architektonické památky, krnovská zákoutí i ulice. Zúčastnil se řady fotografických výstav a soutěží doma i v zahraničí. Ve Francii, Španělsku, Řecku, Litvě i v Polsku. A samostatně i několikrát v Krnově.

Od počátku sedmdesátých let spolupracuje s redakcemi novin na Bruntálsku a Krnovsku, jeho fotografie dobře znají čtenáři Deníku i Regionu.

V devadesátých letech stál u vydání dvou desítek pohlednic Krnova a několik jich sám vytvořil, včetně slavných krnovských věží. Jeho fotografie jsou součástí obrazových publikací, almanachů a propagačních tiskovin nebo kalendářů vydaných různými institucemi.

Autor: František Kuba

27.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení