Tato výstava složená z fotografií, plánů, modelů a také životních příběhů architektů, stavitelů a majitelů vil se poprvé představila veřejnosti v říjnu a listopadu 2008 v Ostravě, kde zaznamenala velký ohlas, rekordní počet návštěvníků a pro velký zájem zde opakovaně probíhaly také komentované prohlídky.

Putovní výstava je součástí celorepublikového projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, který zahrnuje podobné publikace a výstavní expozice ve všech krajích České republiky, a zvlášť jsou zpracovány vily v hlavním městě Praze a statutárním městě Brně. Nad celorepublikovým projektem převzala patronát manželka prezidenta ČR Livia Klausová. Flemmichova vila je hostitelem a současně exponátem této výstavy.

V Krnově existují i další díla světových architektů, Leopolda Bauera, Otto Prutschera nebo Ernsta Latzela, které odpovídají duchu této výstavy. „Flemmichova vila v minulosti sloužila jako kojenecký ústav, dnes zde vzniká kulturní centrum. V jiných krnovských vilách působila zdravotní střediska, ředitelství podniků, některé byly rozděleny na jednotlivé bytové jednotky. Z rezidence Rudolfa Larische je dnes banka, a například vilu Hermanna Larische právě rekonstruuje opavský Zemský archiv. Ostatní architektonické skvosty jsou buď v soukromých, nebo firemních rukou,“ představila krnovské vily krnovská starostka Renata Ramazanová.

Projekt vznikl ve spolupráci a s finanční podporou Moravskoslezského kraje i jednotlivých měst, kde vily stojí. Na jeho realizaci přispěl Bruntál, Frýdlant nad Ostravicí, Krnov, Nový Jičín, Příbor i Vrbno pod Pradědem. Generálními partnery projektu Slavné vily Moravskoslezského kraje jsou také Alfa Plastik nebo Krnovská škrobárna. Největší počet představených objektů je z Opavy, z Ostravy a z Krnova. Je zajímavé, že se v soupisu objevuje i docela početná skupina chat a vil z Ostravice v Beskydech.

Krnovské vily jsou zajímavé tím, že ukazují okamžik zlomu okolo roku 1900, kdy se životní styl 19. století staví proti modernímu názoru, který začíná bujet prostřednictvím průmyslové revoluce a nového chápání v designu. Rozmachvil v Moravskoslezském kraji umožnil rozvoj důlního a hutního podnikání na Ostravsku a textilní výroby na Krnovsku. Již v 19. století připravil ekonomické podmínky vhodné pro stavbu luxusních příměstských rezidencí. Navrhovali je zpočátku místní stavitelé, ale později však stále častěji prominentní vídeňští architekti.

Na počátku 20. století zde vyrostla řada vil podle projektů zdejších rodáků, kteří prošli radikálně moderním školením Otto Wagnera a v poměrně konzervativní Vídni jen těžko získávali zakázky. Později, po rozpadu habsburské monarchie, jim prosperující Československo opět skýtalo lepší možnosti než zchudlé Rakousko. Díky tomu se kraj může pyšnit řadou pozoruhodných vil navržených krnovským rodákem Leopoldem Bauerem nebo Josefem Hoffmannem.