„Vidlácký pětiboj registrovaných borců si schováme až na další olympijský rok. Letos si vidlácký sport může zkusit každý, kdo přijde, a ani nemusí absolvovat všechny soutěžní disciplíny,“ uvedl zakladatel lichnovského Muzea vidlí Jan Gemela s tím, že do všelidových her se mohou zapojit všichni bez ohledu na věk a pohlaví.

Kdo se nechce moc zapotit, může si zkusit třeba vidlácký kvíz.

„Takové znalosti se mohou každému hodit. Vždyť otázky o Muzeu vidlí byly zařazeny už minimálně ve dvou televizních soutěžích a objevují se i v křížovkách. Mohu prozradit, že si soutěžící budou u nás kvízové otázky volit hodem vidlemi,“ doplnil Gemela.

Setkání státníků. Kim Čong-Un a Donal Trump v podání bohušovských recesistů.
Setkání prezidentů u rybníka v Bohušově

Výtvarně nadaní vidláci si mohou v Lichnově vyzkoušet i malování na vodní hladině. Bude jim k dispozici Tess Gemelová. Tato propagátorka starobylé výtvarné techniky ebru studovala malování na vodě u předních mistrů tohoto oboru v Turecku.
 
„Také můžete přiložit ruku k dílu a naučit se kování vidlí za asistence lichnovského kováře Zdeňka Hrazdila. Na památku si vytvoříme pár davových fotografií vidláků s vidlemi. Samozřejmě proběhne Vidlobraní, při kterém mohou návštěvníci darovat muzeu vidle a získat hned na místě certifikát o nabytí titulu vidláka. Navíc je může hřát dobrý pocit, že pomohli rozšířit naší světovou sbírku vidlí, která má v současné době přes 860 exponátů,“ doplnil vidlák Jan Gemela.
 
Celý den bude v Lichnově v provozu Vidlotéka, neboli promítací kinosál s různými dokumenty o Muzeu vidlí a o vidlácké historii. Vzpomínáte si například na kandidaturu Dolly Buster do Evropského parlamentu, kterou v roce 2004 provázel vidlácký volební klip „Je na čase vykydat starý hnůj“? 

Zdroj: Youtube
Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.
Rudoltický traktor
Ilustrační foto
Letní koupaliště v Bruntále