Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastimil Dvořák tvoří dřevořezby v domečku v Razové

Razová - Mistr pocházející z Brna se usadil na vsi kvůli klidu, která napomáhá tvorbě jeho výrobků ze dřeva. Obětoval jí i vlastní pohodlí.

7.2.2008
SDÍLEJ:

Dřevořezby z dílny umělce Vlastimila Dvořáka nepostrádají živost, originalitu ani napětí, je radostí třímat je v rukou.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Vlastimil Dvořák se věnuje uměleckému zpracování dřeva již dlouhých čtyřicet let. Vystudoval umprum, dříve Školu uměleckých řemesel. Přestože se původně věnoval kresbě, nakonec zvítězila řezbařina. „Návrhy si dělám sám. Kreseb mám celé stohy, kreslení jsem studoval i na škole. Zvítězila u mě ale řezbařina, lásku k ní mám po dědovi, který padl v první světové válce,“ řekl Deníku Vlastimil Dvořák.

V dílně bývalé hospody v Razové má nyní kolekci ptakounů. S tou se chystá v únoru do jedné z místních restaurací, kam část své tvorby na čas zapůjčí. Také v domovském Brně vystavoval. „Jinak vnímám živý strom, jinak dřevo pod dlátem,“ vyjádřil se mistr, který tvoří na základě dvou zdrojů inspirace. „Je to fascinace nějakým přírodním tvarem, například samorosty. Jindy tvořím skrz své vlastní návrhy. Je to takový vlastní únikový svět,“ vyjádřil se Vlastimil Dvořák.

Ten žil dříve pod vlivem kumštu dosti divoce. Hodně se obklopoval lidmi z uměleckých kruhů. Mimo ptakouny má ve své dílně ještě i dílka s názvy Moucha, Černé svědomí, Šašek a královna, Zoborožec, různé přívěšky, dokonce i nožíky. Tvoří i náboženské motivy. První silná inspirace se dostavila již na vojně. „Tehdy jsem na čtrnáct dnů onemocněl, měl jsem na malování čas. Inspirace přicházela sama. Dodnes mám ty kresby uschovány,“ zavzpomínal Vlastimil Dvořák.

Díla tvoří vždy z několika součástí dřeva. „V Brně jsem se dostal k plnému autu odřezků ze Zbrojovky a tak to vše začalo. Používám především ořech, ale i dub či olši. Rád vyřezávám i předměty na přání příchozích,“ pokračoval Vlastimil Dvořák a s pousmáním dodal: „Na uživení to ale není.“ Přesto nikoho z příchozích neodmítne a snaží se mu plně vyhovět v jeho přáních. Zhotovení jedné dřevořezby mu trvá kolem čtrnácti dnů. Práci se věnuje každý den. Mezi jinými stvořil loutky do pohádky O jablíčku a zrcadlu. „Tyto hračky jsem později objevil na Kapucínském náměstí v Brně v divadelním oddělení městského muzea,“ potvrdil Vlastimil Dvořák.

Podle jeho mínění provází člověka dřevo od kolébky po rakev. „Ve svých dílech vyjadřuji různé pocity, mnohdy jde o pozitivní reakci na krásu. Těžko se ale vyřezává přílišná radost, dřevo jako materiál toto neumožňuje,“ vysvětlil Vlastimil Dvořák. Příroda v okolí obce, kam se dostal po dlouhých peripetiích, jej zcela fascinuje. „Dům, ve kterém bydlím postavili už v 18. století. Bohužel, časem se pečlivost původních obyvatel vytratila, leccos je zdevastováno. I v Bruntále mi architektura připadá být dosti amatérsky stvořena. Mimo náměstí,“ uvažoval Vlastimil Dvořák. Na mysli měl například prodejnu Kaufland, stavby v okolí Kobylího rybníku či Jaselskou ulici. „Nevytváří to domov, z okna paneláku koukat na hřbitov,“ uzavřel řezbář.

Autor: Karel Janeček

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení