Víkendovou akci s názvem Past na medvěda připravila na Sovinci historická posádka hradu ve spolupráci s pracovníky bruntálského muzea. Mezi 7. a 8. srpnem si mohou návštěvníci hradu Sovince užít sokolnických a také lesnických slavností.

Ty zahrnují ukázky výcviku a příletů dravých ptáků, lesnické soutěže a hry pro děti, loutkové divadlo a pohádky, právo útrpné s trestáním pytláků a zlodějek chrastí, šermířské příběhy a souboje, včelařské, košíkářské a řezbářské řemeslo.

Sovinec otevírá veřejnosti brány v sobotu i v neděli mezi devátou a devatenáctou hodinou. Na programu jsou zábavné i pohádkové výstupy na pátém nádvoří hradu. Účinkují v nich loutkové divadélko Ls Bodi, gotická katovna Ordál, šermíři Špinavci, Revertar, Valmont, divadlo Magnet a diváky milovaný kejklíř Křupala. Jednotlivá představení nesou slibné názvy Strážný a pytlák, Purkrabí vynáší rozsudek, Kmotra liška, V hlubokém lese, Muži v černém, Suchý čert, O sovách, V hlubokém lese nebo Muži v černém.

Účastnit se lze rovněž prohlídek vnitřních prostor hradu s průvodcem, od kanónů z horního hradu konkrétně vyráží jednotlivé výpravy po Sovinci v 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 15 a 16 hodin. Připraveny jsou i soutěže a hry pro děti či střelnice z luků.

Vstupné pro starší osmnácti let je stokorunové, mládež, důchodci a studenti zaplatí o patnáct korun méně. Výhodné je vstupné rodinné, které činí dvě stě devadesát korun. Zahrnuje vstup dvou dospělých, dvou dětí větších a jednoho dítka menšího.