V prostorách budovy B městského úřadu vystavují od pondělí 26. září český biolog a ilustrátor Jan Dungel, jeho manželka fotografka Radana Dungelová a cestovatel, významný český speleolog a fotograf Marek Audy, který se výstavy rovněž osobně zúčastní. Původně měli přijet i Dungelovi, osobní důvody jim ale v návštěvě města zabránily.

„V průběhu výstavy budou pro veřejnost promítány dokumentární filmy Štětcem a mačetou o venezuelské expedici Jana Dungela a filmy Tepuy a Vertikální Amazonie o expedici Marka Audyho,“ řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Vystaveny budou na tři desítky reprodukcí děl Jana Dungela a jeho manželky Radany Dungelové, zachycující přírodu venezuelské Amazonie, a třicet fotografií z kolekce Marka Audyho Jeskyně Krystalové oči.

Šance zhlédnout díla se nabízí do 20. října, přístupná bude výstava vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. Zváni jsou všichni, v nichž už název výstavy Venezuelská Amazonie vzbuzuje vůni dálek.

Kdo přijde v 16 hodin na pondělní vernisáž, může pohovořit prostřednictvím tlumočníka se samotným velvyslancem a také zhlédnout pořad Marka Audyho Brány do ztraceného světa – unikátní objevy na stolových horách Venezuely s jeho výkladem. Výstavu pořádá město spolu s venezuelským velvyslanectvím u příležitosti oslav dvoustého výročí nezávislosti této latinskoamerické země.

Zároveň jde o první oficiální akci v rámci oslav osmisetletého výročí města Bruntálu. Za poslední dva roky jde o pátou výstavu na bruntálské radnici. „Původně by mě nenapadlo, že zde budou vystavovat osobnosti tak zvučných jmen. A už vůbec ne, že v souvislosti s výstavou přivítáme na radnici tak významného hosta, jako je velvyslanec jihoamerické země,“ konstatoval bruntálský starosta Petr Rys.