Album Varhany Osoblažska zachytilo hlas varhan kostelů v regionu a vydalo jej sdružení Královský stolec. Nahrávalo se ve Slezských Pavlovicích, Hlince, Bohušově, Hrozové, Slezských Rudolticích, Vysoké, Janově, Osoblaze, v Pitárném i polských Goluszowicích. Na realizaci nahrávky přispěly všechny obce částkou pět tisíc korun, ale našli se i sponzoři z řad místních podnikatelů, zemědělců i sportovních organizací.

Žádost Královského stolce o příspěvek od Krnova byla vyřazena už odborem kultury, protože sdružení nesídlí ve městě a podle pravidel dělení dotací se o peníze z rozpočtu mohou ucházet pouze místní. Přesto Ludmila Čajanová z Královského stolce dokázala přesvědčit krnovské zastupitele, že se městu vyplatí album finančně podpořit.

„Jsou to všechno varhany vyrobené v Krnově firmou Rieger Kloss, takže nahrávka bude vhodným doplňkem knihy o historii krnovských varhan, kterou vydává město. Kromě toho všem obcím, které na projekt přispějí, věnujeme padesát kusů CD. Pokud by je město prodávalo za pouhých sto korun, dotace se mu obratem vrátí,“ řekla na zastupitelstvu Ludmila Čajanová.

Vzhledem k tomu, že všechny kostelní varhany na Osoblažsku jsou staré přes sto let a neodvratně se blíží konec jejich životnosti, rozhodl se Královský stolec zaznamenat jejich hlas hlavně pro budoucí generace. S nápadem přišel varhaník, dirigent, bývalý šéf opavské operety a učitel hudby Petr Škarohlíd. „Pan Škarohlíd má mezi svými žáky talentované hudebníky z Osoblažska, například Eduarda Müllera. Začal za nimi dojíždět na Osoblažsko na koncerty, a tak se seznámil s různými nástroji a dostal nápad zaznamenat jejich hlas,“ vzpomíná na počátky projektu Dagmar Návratová, předsedkyně Královského stolce.

Na albu zní také jeden nástroj z kostela na polské straně, protože kostelní varhany z Goluszowic byly rovněž vyrobeny v Krnově. Tuto nahrávku polský varhaník Josef Ganczarski doprovodil zpěvem. Hlas některých varhan zase doprovází zpěv Veroniky Glötzerové. Album nabízí sedmdesát minut hudby, povětšinou skladby starých mistrů. Interpretují je varhaníci Petr Škarohlíd a Eduard Müller.