Na vernisáži zazpívá operní pěvec Vladimír Třebický, člen Moravského divadla v Olomouci. Třebického doprovodí chrámový a koncertní varhaník Jan Gottwald. Kromě těchto expozic mohou návštěvníci zhlédnout výstavu věnovanou legendární české stavebnici Merkur, expozici marionet a známkovou tvorbu z Poštovského muzea Praha, výstavu psacích strojů a dřevěných hraček nebo masky a artefakty z Afriky.

O prázdninách je zámek otevřen od pátku do neděle od 11 do 16 hodin.

„Největším letošním lákadlem linhartovského zámku je nepochybně výstava modelů ze stavebnice Merkur. Hlavně díky téhle stavebnici tu máme obrovskou návštěvnost. Je to zápůjčka od Jiřího Mládka z Police nad Metují, což je člověk, který si už jako dítě přál mít merkura, ale nesplnilo se mu to. Proto to, co sám jako dítě neměl, tak nabízí dnešním dětem," řekl kastelán Jaroslav Hrubý.

Na stavebnici se dětští návštěvníci zámku nemusí jen dívat. Je pro ně připraven dostatek dílů, ze kterých si před prohlídkou nebo po ní mohou sami zkusit postavit třeba vrtulník nebo traktor.

Svou tvořivost mohou lidé zapojit také v expozici věnované loutkám a marionetám. „Máme tam i taková akvária s loutkami na magnetech. Rodiče s dětmi s nimi mohou hrát divadlo," dodal kastelán, podle kterého hlavně na rodiny s dětmi zámek zaměřuje většinu expozic. Expozice navíc doprovázejí obří papírové sochy vyrobené dětmi z místní výtvarné školy. U výstavy stavebnice Merkur je to například 4,2 metru vysoký jeřáb.

Je pozoruhodné sledovat, jak se do zámku, chátrající uzavřené nepřístupné památky, postupně vrátil život a kultura. Zámek získalo Město Albrechtice do svého majetku v roce 2001 a pro veřejnost se otevřel poměrně nedávno, poprvé to bylo v roce 2005.

Dnes se snad už každý obyvatel Krnovska, Albrechticka i polského pohraničí aspoň jednou do roka do Linhartov vyprraví, aby zjistil, jaké novinky příznivci zámku vymysleli na novou sezonu. Podobným způsobem se o pár let později začal znovu probouzet k životu také zámek ve Slezských Rudolticích.

Karolína Peřinová