Hrad Sovinec se rozprostírá na skalnatém výběžku v údolí Nízkého Jeseníku. V jeho blízkosti leží města Rýmařov, Uničov nebo Mohelnice. Návštěvníci mohou dojet autem až na parkoviště přímo v obci Sovinec nebo mají možnost zvolit vlakový či autobusový spoj. Hrad byl založen těsně před rokem 1332 bratry Vokem a Pavlem ze Sovince.

O dvě století později byl pány z Boskovic přestavěn na renesanční sídlo. Nicméně v roce 1626 byl hrad obsazen Dány a začalo mohutné opevňování, díky čemuž se dnes hrad Slovinec pyšní nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z dob třicetileté války v našich zemích.

Hrad také dvakrát vyhořel. Naposledy v roce 1945, když sloužil jako vězení a základna pro nacistické jednotky SS. Od té doby postupně prochází stavebními rekonstrukcemi, které přetrvávají až do současnosti.

Prohlídková trasa hradu zahrnuje první až páté nádvoří, vyhlídkovou věž a nejrůznější expozice a výstavy. Zajímavostí také je, že hrad Sovinec má sedm bran a že v troskách dosud leží budova bývalého kněžského semináře.

Pokud se budete chtít vydat cíleně za nějakou akcí, hrad přes prázdniny nabízí kulturně-historické pořady. Mezi ty nejbližší patří o příštím víkendu Tajemství staré almary, které zahrnuje netradiční prohlídku hradu s doprovodným programem. Návštěvníci se také mohou těšit na žongléry a kejklíře.

Na výlet na hrad Sovinec vás zve Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava a jeho prázdninovou akcí Křížem krajem.

Kateřina Lišaníková