Ve Slezských Rudolticích Spirituál kvintet zaplnil zámeckou kapli do posledního místa, takže velký zájem se očekává také v Krnově. Vždyť na jeho hudbě vyrostlo několik generací posluchačů spirituálů a gospelů, osobitých aranží renesanční a barokní hudby, balad i lidovek. Ostatně nejedna píseň z jejich repertoáru už zlidověla.

Spirituál kvintet je stejnou stálicí české hudební scény, jako nehasnoucí hvězdy typu Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Skeptik by se mohl obávat, že po tolika letech na soubor dolehne únava nebo že se z jeho písniček vytratí někdejší kouzlo a energie.

Na místě byly i obavy, zda publikum nebude v současné sestavě Spirituál kvintetu postrádat snadno zapamatovatelné hlasy bratří Jana a Františka Nedvědových, Ireny Budweiserové nebo zesnulých charismatických osobností Karla Zicha a Oldřicha Ortinského.

Už první tóny v rudoltické zámecké kapli potvrdily, že Spirituál kvintet je nestárnoucí značka kvality bez ohledu na personální složení. Perfektně fungovalo i průvodní slovo uměleckého vedoucího Jiřího Tichoty, který zakládal Spirituál kvintet v roce 1960 jako vysokoškolák. Tehdy pořídil první rozhlasovou nahrávku.

„Určitě tu písničku znáte, přestože se ta nahrávka někam vytratila. Přezpívali to mnozí jiní. Dnes už nikdo netuší, že je to písnička,“ uvedl Jiří Tichota v Rudolticích Zelené pláně.

Páteční Deník s TV magazínem.