Ukázka atentátu i další dobové vojenské techniky je součástí zábavná soutěžní hry o historii pro žáky škol, která se v Bruntále uskuteční v úterý 18. června. Jde o sedmnáctý ročník Hrátek s historií, který má letos podtitul Zachraňte Československo a je věnován 77. výročí završení Operace Anthropoid, tedy atentátu na říšského protektora Heydricha.

Akce začne u pamětní desky Jana Kubiše v Bruntále. „Pokud se budete chtít podívat, můžete přijít mimo jiné v 8.15 hodin do vestibulu Základní školy Bruntál, Okružní, kde bude připomínka Dne hrdinů 2. čs. odboje a představení družstev, cca od 10 do 13 hodin samotná soutěž v městském parku a lomu - bude ke zhlédnutí i dobová vojenská technika, mezi cca 13.30 a 15 hodin bude i hraná ukázka atentátu na R. Heydricha na bruntálském náměstí Míru. Auto, ve kterém pojede zastupující říšský protektor, je originál z května 1942,“ prozradil plánovaný program za pořadatele Antonín Zgažar.

Hry se zúčastní družstva žáků základních škol a víceletých gymnázií z okresů Bruntál a Jeseník. Soutěžící se musí dostavit v dobovém civilním či vojenském oděvu z let 1938 až 1945, popsat, koho představují a připravit si povídání o nějaké libovolné osobnosti druhého československého odboje. Při zdolávání soutěžní trasy v městském parku a v lomu čekají účastníky vědomostní otázky z historie a dovednostní úkoly, například střelba ze vzduchovky, hod granátem, lanové překážky, zdravotnická průprava, luštění šifry, morseovka a další.

Zábavnou soutěžní hru pro tříčlenná družstva žáků pořádá Klub Za starý Bruntál (KZSB) společně s jednotou Československé obce legionářské Bruntál ve spolupráci s gymnáziem Bruntál za finanční podpory Ministerstva obrany ČR, Československé obce legionářské, Města Bruntálu a KZSB.

Páteční Deník s TV magazínem.