Týden knihoven vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Letos probíhá již 19. ročník. K Týdnu knihoven se připojily také knihovny v Krnově, Bruntále, Rýmařově, ve Vrbně pod Pradědem, v Horním Benešově i jinde.

Krnově probíhá Maraton audiočtení

Letošní motto Týdne knihoven zní "Zažít knihovnu jinak". Jak jinak? Jde o to, vnímat knihovnu jako víc než jen prostor pro půjčování knih.

Městská knihovna Krnov připravila v rámci Týdne knihoven pro návštěvníky několik zajímavých akcí. Ve čtvrtek 8. října v osmnáct hodin si můžete přijít procvičit mozek. Součástí přednášky Šárky Maňasové „Nenechte mozek zahálet" bude i praktická ukázka paměťové techniky.

Návštěvníky si mohou dále užít Maraton audiočtení, Skřítky v knihovně, Literární kavárnu na téma „Biblioterapie aneb Pohoda s knížkou", v úterý proběhla „Výživná přednáška" známého krnovského diabetologa MUDr. Tomáše Edelsbergera.

V Rýmařově sbírají QR kódy

V Městské knihovně v Rýmařově proběhne 8. a 9. října od devíti do sedmnácti hodin Kabelkový bazar. Další akce je určena majitelům chytrých telefonů – ti budou moci sbírat QR kódy.

„Po Rýmařově bude rozmístěno deset QR kódů, jakmile QR kódy načtou hledači do svých chytrých telefonů, mohou si zdarma stáhnout e-knihu. Pro prvních deset nejrychlejších hledačů, kteří v knihovně předloží kompletní seznam všech deseti knih, je připraven poukaz na volný vstup do kina.

Každý, kdo se zapojí do sbírání e-knih, získá malou odměnu," uvedli organizátoři. Pro dlužníky platí v rýmařovské knihovně čtenářská amnestie a noví čtenáři se mohou přihlašovat zdarma.

V knihovně ve Vrbně pod Pradědem připravili pro čtenáře mimo jiné Burzu knih. „Čtenáři mají šanci si doplnit svou domácí knihovnu, na výběr budou knihy různých žánrů," lákají k návštěvě knihovny vrbenští knihovníci. Ve čtvrtek 8. října v osmnáct hodin si zájemci o cestování mohou přijít poslechnout cestopisný pořad „West Canada & Aljaška", vstupné na akci je padesát korun.

Mapové pohlednice v Bruntále

Městská knihovna v Bruntále pořádá v rámci Týdne knihoven jednak akce pro veřejnost a jednak akce pro školy a vítěze soutěže. „Děti, které vyhrály soutěž „Poznej partnerské město Štúrovo", jedou na zájezd do Městské knihovny Štúrovo a pro žáky jsme připravili workshop tvůrčího psaní Jiřího Fixla.

Veřejnosti je pak je určena výstava Československo a Česko na mapových pohlednicích, je moc pěkná, stojí za to se přijít podívat," uvedla ředitelka bruntálské knihovny Hana Polcarová.

V Horním Benešově koncertují žáci

K Týdnu knihoven se připojilo také Informační centrum a městská knihovna Horní Benešov. Na dnešek, středu 7. října, od patnácti hodin připravili akci pro děti Podzimní tvoření v knihovně.

Další akce pokračují v pátek 9. října od 17 hodin, kdy budou v knihovně koncertovat žáci z opavské Základní umělecké školy Václava Kálika. V knihovně vystoupí kytarové duo Klára Pechková a Eliška Jelínková, zazpívá i Zdeňka Kotková, kterou bude doprovázet na kytaru Lenka Lebedová.

Co se za poslední rok našim knihovnám nejvíc povedlo?

Hana Janků, ředitelka knihovny ve Vrbně pod Pradědem
„Mám radost, že se nám podařilo o prázdninách vylepšit prostředí knihovny alespoň po estetické stránce a věřím, že se u nás čtenáři cítí příjemně, i když jsou prostory menší, než bychom potřebovali. Potěšilo mě velké množství krásných výkresů, které děti nakreslily v soutěži „Večerníček slaví 50 let" a také zájem o prázdninovou burzu knih.

Těším se na další Pasování druháčků na čtenáře, které si jistě společně s dětmi užijeme, a také na cestopisný pořad J. Jůzla „West Canada &Alaska", který se bude konat ve čtvrtek 8. října v 18 hodin ve Střeše."

Lenka Žmolíková, ředitelka Městské knihovny Rýmařov
„Naše knihovna se poslední rok zaměřila na dospělé čtenáře. V rámci Virtuální univerzity třetího věku pořádáme přednášky a kurzy Trénování paměti. Tyto aktivity mohou využívat i lidé, kteří nejsou registrováni v knihovně. Ohlasy od účastníků jsou pozitivní, a proto v těchto aktivitách budeme nadále pokračovat. Velikou radost mi dělají spokojení čtenáři."

Petr Cestr, ředitel Městské knihovny Krnov
„Radost mám především z toho, že nás lidé vyhledávají a oceňují stále se rozšiřující služby naší knihovny. Podařilo se nám uskutečnit nekonvenční nápady, jako byl třeba veleúspěšný kabelkový bazar a rozvinout některé nové aktivity, počínaje nabídkou elektronických knih pro čtenáře zdarma a konče třeba nočními setkáními nad deskovými hrami.

Výčet mých radostí je ovšem daleko větší; zmíním tady aspoň službu Kniha do vlaku, která je hitem posledních týdnů. Tento týden pak u historického mostu přes řeku naše paní starostka uvede do provozu Bibliobox na samoobslužné vracení vypůjčených knih, jehož podoba je dílem vítěze výtvarné soutěže, teprve šestiletého dítěte."

Hana Polcarová, ředitelka Městské knihovny Bruntál
„Naše knihovna prošla stěhováním a potěšilo mě, že po jejím znovuotevření si do ní našlo cestu 450 nových čtenářů. V prostoru naučné literatury jsme získali pěkný výstavní prostor, ve kterém v současné době může každý návštěvník na mapových pohlednicích sledovat historický vývoj hranic našeho státu.

A těšíme se také na středeční workshop Jiřího Fixla s dětskými čtenáři, protože obrázky tohoto výtvarníka každoročně provázejí akci Pasování prvňáčků na čtenáře."

Gabriela Mathiasová