Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Dechový orchestr mladých slaví padesát let

Krnov – Rovných padesát let koncertuje Dechový orchestr mladých (DOM) Krnov. Je stále mladý, přestože ho umělecký vedoucí a dirigent Karel Dospiva založil už v roce 1961. Oslavy půlstoletí proběhnou v sobotu 5. května od 15. hodin v krnovském divadle. Jubileum orchestr samozřejmě oslaví koncertem.

5.5.2012
SDÍLEJ:

Krnov už prožil se svým orchestrem celé půlstoletí. Dechový orchestr mladých zahrál poprvé na veřejnosti 1. května 1962 pod taktovkou svého zakladatele a dlouholetého uměleckého vedoucího Karla Dospivy.Foto: archiv DOM Krnov

Na koncert dorazí samozřejmě řada gratulantů. Sejdou se zde přední čeští dirigenti, desítky bývalých hráčů orchestru a stovky věrných posluchačů. Dirigent Luděk Tlach cítí před tímto vystoupením velikou zodpovědnost.

„Když člověk hraje na promenádě v Chorvatsku, tak chce jistě zapůsobit co nejlépe. Je však logické, že v divadle, kde budou sedět v řadách dirigenti, hudební skladatelé, bývalí hráči a naši věrní příznivci, si chybičku dovolit nemůžeme. Navíc, když jde o koncert k padesátému výročí našeho prvního veřejného vystoupení," prozradil Luděk Tlach.

Ani s volbou skladeb to neměl dirigent jednoduché. „V archivu máme stovky skladeb. Snažil jsem se vybrat nejen ty dávno zapomenuté, ale také současné," prozradil Luděk Tlach. Toho na dirigentském stupínku během jubilejního koncertu vystřídá nejen Krnovák Jan Procházka, ale také skladatel Karel Bria, Karel Bělohoubek, Lucie Možná a další. V rámci programu vystoupí také mažoretky z Jeseníku.

Vstupenky se prodávají na Zakladní umělecké škole Krnov. Vzhledem k mimořádně velkému zájmu o koncert je velmi pravděpodobné, že jich moc do prodeje v divadelní pokladně nezůstane. Lístek pro dospělého stojí dvě stě korun. Děti do dvanácti let a důchodci zaplatí polovinu. Výtěžek z prodeje vstupenek poputuje na další činnost orchestru.

Karel Dospiva získal titul čestného občana Krnova

Karel Dospiva

Nedávno zesnulý zakladatel a umělecký vedoucí Dechového orchestru mladých Krnov Karel Dospiva získal in memoriam čestné občanství města Krnova. Nejvyšší občanskou poctu udělovanou městem mu ve čtvrtek 3. května prokázalo Zastupitelstvo města Krnova na svém mimořádném zasedání.

Zastupitelstvo Karlu Dospivovi čestné občanství udělilo za jeho zásluhy o rozvoj kultury a společenského života v Krnově.

Listinu o udělení čestného občanství převezmou pozůstalí z rukou starostky města Aleny Krušinové dnes, v sobotu 5. května, v Městském divadle. Doklad o čestvém občanství bude předán v úvodu slavnostního koncertu k 50. výročí založení  Dechového orchestru mladých (DOM) Krnov.

„Poprvé jsme s orchestrem vystoupili na krnovském náměstí 1. května 1962. Lidé přišli za hudbou a nevěřili, že to hrají takové malé děti. Pamatuji si, že vůbec prvním pochodem, který jsme se naučili, bylo Tempo. Dva měsíce jsme ho nacvičovali na Petrovické ulici, kde jsme se snažili hrát a zároveň pochodovat.

Karel Dospiva byl velký nadšenec a za několik let poté už získal s orchestrem prvenství v republice a to si udržel celých padesát let. Je škoda, že jsme mu titul čestného občana neudělili už za jeho života, ale myslím, že nikdy není pozdě," uvedl bývalý člen orchestru, zastupitel, a také bývalý krnovský starosta Josef Hercig.

Udělením čestného občanství Karlu Dospivovi se zabývali zastupitelé z podnětu občanů, kterých se pod návrh podepsalo na čtyři stovky. A protože čestné občanství udělovali poprvé v novodobé historii, která se začala psát po roce 1989, museli před tímto rozhodnutím schválit Pravidla pro udělování čestného občanství města Krnova.

Historici a archiváři se shodují, že do dnešního dne prokazatelně udělilo město Krnov čestné občanství jen pěti osobnostem. Kromě Karla Dospivy čestnými občany města Krnova jsou druhý československý prezident Edvard Beneš (1946), jeden z nejvýznačnějších československých diplomatů první poloviny 20. století Jan Masaryk (1947), čtvrtý československý prezident Klement Gottwald (1949) a I. N. Vinogradov (1965) - velitel jednotek Rudé armády, které osvobodily město Krnov v roce 1945. Výčet jmen však nemusí být úplný, protože historici stále pátrají po čestných občanech v kronikách, poznámkách pamětníků a dalších pramenech.

Dospiva nejraději koncertoval po republice

Dechový orchestr mladých Krnov hraje padesát let. V Anglii mu tleskala rodina královny Alžběty II. Ve Spojených státech musel orchestr dokonce přidat dva koncerty v rámci festivalu, na kterém vystupoval. Karel Dospiva slavil s orchestrem úspěchy po celém světě. Legendární dirigent přesto nejraději jezdil koncertovat po republice.

„Mám pocit, že dechové hudbě rozumí nejvíce Středoevropané," říkával Karel Dospiva. Toho ocenilo několik ministrů za přínos kultuře i za mimořádné pedagogické zásluhy. Pod taktovkou Karla Dospivy získala krnovská dechovka nezpočet zlatých pásem a prvních míst na různých soutěžních festivalech.

„Nehraje se kvůli zlatým pásmům, ale pro radost z hudby a pro publikum," dodával uznávaný Dospiva. Na práci Karla Dospivy bezvadně navázal dirigent Luděk Tlach. Ten s krnovským orchestrem uspěl nedávno na mezinárodním festivalu dechových hudeb v Ostravě, kde získal Zlaté pásmo.

Luděk Tlach: Řídit orchestr je náročné

Luděk TlachPadesát let oslaví Dechový orchestr mladých (DOM) Krnov pod vedením dirigenta Luďka Tlacha. Jak se člověk vlastně stane dirigentem? Jaké je to převzít slavný špičkový orchestr po někom tak charismatickém, jako byl Karel Dospiva? Na to jsme se zeptali dirigenta Luďka Tlacha.

Kdy jste začal hrát na hudební nástroj?
Už jako malý kluk v krnovské lidušce. Posléze jsem začal hrát pod taktovkou pana dirigenta Dospivy právě v orchestru, který dnes řídím.

Snil jste o tom, že se stanete dirigentem?
Ale vůbec ne. Jako kluk jsem chtěl být muzikantem. Až po konzervatoři jsem se vrátil do Krnova a začal učit hru na dechové nástroje. Pak jsem začal pomáhat Karlu Dospivovi a stal se jeho druhým dirigentem.

Jak jste vnímal Karla Dospivu?
Pan dirigent byl a bude velkou osobností české dechové hudby. Vnímal jsem ho jako svého učitele a druhého tátu. Někdy mně vadila jeho přísnost, ale dnes ji z pohledu hlavního dirigenta chápu. Už vím, jak je skličující pocit, když na zkoušku přijde málo lidí a ostatní v ní sedí skoro zbytečně.

Takže razíte legendární Dospivovo heslo Kázeň, kázeň, kázeň?
Karel Dospiva byl přísný k sobě i ke svým hráčům. Byl prostě perfekcionista. Bez kázně se sice hrát nedá, ale některé alternativní pedagogické metody nepoužívám a vlastně v dnešní době ani nemůžu.

Proč si myslíte, že je dnes o dechový orchestr menší zájem z pohledu dětí a rodičů?
Nedá se říci, že by byl menší zájem z pohledu dětí. Pořád se rodí přibližně stejné množství dětí s talentem pro sport, hudbu, malování či jiné aktivity. Je však zcela jisté, že před dvaceti a více lety za hranice republiky jezdili z našeho okresu jen hráči krnovského orchestru.

Fotbalista jel čutat do Osoblahy a my jsme v roce 1975 hráli v Anglii na koncertu, kde byli členové královské rodiny. To byl přeci výrazný rozdíl. Kdežto dnes se za hranice může podívat každý a orchestr přestává být trošičku lákadlem. I když je rozdíl jet k moři s rodiči nebo partou kamarádů. To uznáte sami.

Tak čím to tedy je, že ubývá hráčů v orchestru?
Jak říkám, dříve měl orchestr bezmála 120 členů a za hranice jezdila větší část. Dnes máme šedesát hráčů a taky jezdíme za hranice. Vždyť nedávno jsme byli v USA a loni v Chorvatsku. Spíše bych řekl, že za možným poklesem hráčů je naprosto nelogické vyvození názvu orchestru. To, že jsme dechový orchestr, u mnoha mladých lidí evokuje, že jsme dechovka. My však hrajeme klasiku, muzikálovou hudbu, pop i rock, jen v úpravě pro veliký počet dechových nástrojů.

Na co jste jako dirigent hrdý?
Na spoustu věcí. Těší mě potlesk publika, ale hlavně mám radost, že z převážné části našich muzikantů se stávají úspěšní a slušní lidé. Je krásný pocit, když víte, že ten kluk, co nosil brýle, měřil metr dvacet a na zkouškách mu to někdy moc nešlo, je úspěšný doktor či podnikatel.

Co vás naopak netěší?
Někdy mě trošku mrzí, že je oblast kultury méně podporována, než by si zasloužila. Ale to už je hluboké téma, do kterého se raději s novináři pouštět nebudu.

Poznámka: Být nejlepší je pěkná dřina

Nedávno jsem četl zajímavé rozhovory s českými celebritami. Karel Gott, Lucie Bílá, Jarda Jágr a další se shodli na tom, že je poměrně snadné dostat se na špici v určitém oboru. Zato je prý neuvěřitelná dřina udržet se v pomyslném čele. I Krnov má svoji superstar, a tou je Dechový orchestr mladých Krnov se svými hráči a dirigenty.

Právě šéfdirigent Karel Dospiva před padesáti léty, v době, kdy můj táta tahal kačera po dvorku v Kostelci, založil orchestr. Hudební těleso, které se stalo již dávno legendou. Stovky mládežnických muzikantů z republiky proklínaly Krnováky, když přijeli na soutěž a zahráli tak, že i porota měla husí kůži z naprosto dokonalých tónů, melodie i harmonie.

Přísný Karel Dospiva však již při úklonu směrem k porotě a publiku v hlavě přemýšlel nad tím, jaké skladby by mohl orchestr hrát příště. Místo odpočinku následovala další dřina a dril, kdy dlouhé hodiny muzikanti cvičili ve zkušebně, a pak opět koncert s nadšeným publikem. Je zcela obdivuhodné, že tento systém vydržel padesát let.

Padesát let nemají hráči orchestru volné pátky a sobotní dopoledne. Neuvěřitelná dřina jim nedává pouze krásný potlesk věrných příznivců. Ale učí je pokoře, zodpovědnosti, kolegialitě, upřímnému přátelství, touze po úspěchu, poctivosti a kázni. Proto je mezi bývalými hráči orchestru tolik úspěšných lékařů, právníků, podnikatelů a hlavně tolik Krnováků s dobrým srdcem.

Jiří Krušina

Autor: Redakce

5.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení