Kurz dramatické výchovy se již po čtvrté konal v romantickém prostředí zájezdního hostince v Holčovicích. Studenti střední pedagogické školy v Krnově se zde pod vedením Petry Severinové věnovali nejen učení o historii divadla, ale také tvorbě vlastních her. Mnozí z nich během týdne stráveného na kurzu načerpali spoustu nových informací a zážitků, ale také divadelnické sebevědomí, které nejspíš zúročí nejen na jevišti.

Týdenní kurz byl pro studenty vítaným zpestřením školní výuky. Dokázala to i „stará garda“ absolventů střední pedagogické školy, kteří do Holčovic přijeli podpořit své následovníky a předat jim cenné rady a zkušenosti. V podvečer posledního dne kolem stolu společně zasedli třeťáci, čerství maturanti i vysokoškoláci, kteří stejný kurz pod vedením umělecké vedoucí Petry Severinové absolvovali v minulých letech.

Navzájem si hodnotili odehraná představení, srovnali jednotlivé kurzy a třídní kolektivy. Tímto způsobem mladá generace budoucích pedagogům na vlastní kůži zjišťovala, že výuka nemusí vypadat jen jako dril nebo povinnost, která se musí přetrpět, ale může se z něj stát zábava, na kterou se každý těší.

Kurz se neustále dynamicky proměňuje

„Kurz se každým rokem dynamicky mění podle toho jak je která třída ochotná spolupracovat a schopná tvořit nové texty a hry. Ještě se ale nestalo, aby na něm nevznikla nová hra nebo povídka či se neobjevil nový talent. Často se zúročí i zkušenosti veteránů, kteří se na kurzu ukázali již několikrát a mají to správné studentské „know how“. I rekvizity a kulisy se v průběhu let obměňují a inovují.

Některé jsou recyklované z předchozích ročníků, jiné byly vytvořeny speciálně pro tento rok a další vznikají přímo na místě. Inspiraci jsme nabrali i v jiných městech. Například v rámci divadelního festivalu Prima sezóna v Náchodě probíhal bubenický kurz, na kterém místo nákladných afrických bubnů zvaných conga používali klasické plastové barely a bubenické paličky nahradili rozřezanými násadami od smetáků s tenisákem na konci. Tohoto nápadu se chytil i student- hudebník Karel Vaňek a právě díky němu už máme také jeden takový buben,“ shrnula umělecká vedoucí Petra Severínová.

Rodiče, kteří se přišli podívat na závěrečné představení se přesvědčili o tom, že dobrou kratší hru je ve stmeleném kolektivu možno nazkoušet za jediný den. Ještě před začátkem představení si studenti pro radost svou i rodičů zaimprovizovali na „plastové congo“ a kytaru k tomu rozezněl Karel Vaněk. Už i tato nezávazná předehra si však vysloužila uznalý potlesk.

Kurzy pomohly i k přijetí na vysokou školu

Poté přišla na řadu divadelní povídka „Nádherné úterý“, kde studenti ukázali jak využívat kulis a rekvizit například při přechodech z děje v současnosti do retrospektivního pohledu na události minulé. Na závěr této hry navíc plynule přenesli děj z interiéru do zahrady, což je při divadelní hře přinejmenším nezvyklý počin. Celé představení pak ukončili pohádkou O snu, ve které se zprvu pyšný a cílevědomý sen nakonec spokojí s málem a nechá se zdát malému kuřeti.

O tom, že si lze hrát a učit se zároveň se nedávno přesvědčil i bývalý student krnovské Střední pedagogické školy Jan Plecháč, který právě díky kurzům a hodinám s Petrou Severínovou uspěl při přijímacích zkouškách na vysokou školu.

„Musím uznat, že nebýt Petry, hodin dramatické výchovy na „pajdáku“ a soutěží nebo představení, které jsem mohl absolvovat, jistě bych se na výšku nedostal. I přes to, že některé otázky byly záludné, vědomosti co jsem zábavnou formou získal, mi kupodivu utkvěly v paměti a byly k mání v ten pravý čas,“ oddechl si úspěšný maturant a nyní i vysokoškolák Jan Plecháč.

I letošní absolventi kurzu se proto nejspíš zapojí do řady spokojených studentů, kteří do Holčovic alespoň na chvíli zavítají i příští rok a předají zážitky a postřehy svým mladším spolužákům.

Lukáš Kuba