Kromě toho se zabývá i něčím tak nehmotným, jako je zvuk varhan. Rozhodlo se pořídit a vydat na cédéčku nahrávku historických varhan z kostelů v jednotlivých obcích na Osoblažsku. Navázali spolupráci s Jiljím Flanderkou z ostravské VŠB, který bude nahrávat varhany ve Slezských Pavlovicích, Hlince, Bohušově, Hrozové, Slezských Rudolticích, Liptani, Vysoké, Osoblaze a Pitárném.

Na albu budou na kostelní varhany hrát koncertní mistr a profesor hudby Petr Škarohlíd z Opavy a místní rodák ze Slezských Pavlovic, student konzervatoře, Eduard Müller. Oba již několik let obohacují hrou koncerty pořádané Královským stolcem. Varhany jsou až na jednu výjimku výrobky krnovské firmy Rieger, popř. Rieger- Kloss.

„Vzhledem k tomu, že všechny potřebují kompletní opravu, na níž se nedostává financí, máme v úmyslu zachytit pro budoucí generace alespoň jejich zvuk. Na přebal CD umístíme paličkované obrázky jednotlivých kostelů, případně ho doplníme fotografiemi varhan a kostelů, z nichž pocházejí. Odhadní cena pro nahrávání a výrobu tisíce CD je asi 40 tisíc korun. Peníze zkoušíme získat z fondů Moravskoslezského kraje,“ řekla Dagmar Návratová z Hrozové, předsedkyně sdružení.

Zpracování kostelů v paličkované podobě není náhodné. Před válkou bylo Osoblažsko vyhlášené svou školou a manufakturou paličkovaných krajek. Tradici se snaží v regionu obnovit krnovská průmyslovka, která se zaměřuje i na uměleckořemeslné zpracování textilu. Před dvěma lety absolvovala paličkářský kurz také výtvarnice Hana Dubaj Klimošková: „Paličkování je pro mě poměrně nová výtvarná technika, se kterou lze zachytit konkrétní podobu kostela stejně jako třeba malbou či kresbou. Je to zajímavá práce. Některé paličkované obrázky, které budou jako reprodukce na obalu alba, mám v současnosti vystavené na zámku ve Slezských Rudolticích,“ dodala Klimošková.