„Z našeho řezbování chceme mít tradici. Hlavním zadáním jsou báje a pověsti z Rejvízu,“ uvedl za organizátory Stanislav Turek.

„Od soboty odpoledne prší. Teprve včera se mohlo začít dělat, ale sedm stupňů je sedm stupňů. Teplo vypadá jinak,“ promnul si ruce František Nedomlel z Bruntálu, který se pustil do výroby sochy boha obchodu Hermése.

„S pilou v ruce se člověk zapotí. Pojďte si to zkusit, a hned vám bude teplo,“ smál se Tomáš Cidlík z Frýdku – Místku, který sochou boha Hefaista vzdává poctu kovářskému řemeslu. „V kmeni bude busta boha a část rukou, které budou v dlaních svírat kováře,“ vysvětlil sochař Cidlík. Před dalším nastartováním pily se podíval pozorněji na tvář budoucího boha. „Trochu mu musím vylepšit nos,“ podotkl sochař.

Pozorně sledoval své nákresy do dřeva i Jiří Rozehnal. „Pokouším se o bohyni lovu, ale člověk nikdy neví, jak to dopadne. Potřebuji, abych se na druhé straně setkal s tím, co jsem nakreslil, a neobjevil tam úplně jinou ženu,“ řekl s úsměvem Jiří Rozehnal. Jeho cílem je vytesat vílu stojící na špičce nohy. „Bude to hodně lehké, vzdušné, ale asi ji trochu obleču,“ řekl při pohledu na nákres nahaté krasavice Rozehnal.

Těžký oříšek si na svá bedra vzala jediná zástupkyně něžného pohlaví. Jana Vytřasová si jako materiál zvolila tvrdý jasan. „Je to velice tvrdé dřevo a nebezpečný materiál, když s ním pracuji s motorovou pilou, tak se mi vrací zpět, ale je to neuvěřitelně krásné dřevo,“ řekla Vytřasová, která vyrábí lavici do zahrady, kterou budou zdobit hlavy elfů. „Kmen je hodně netradiční, je na něm spousta výrůstů. Je to unikát, protože jasan bývá rovný. Tento strom měl ale těžký život, rostl někde na skále a já ho jen dokreslím, vybrousím do hladka, aby dál žil a vyprávěl svůj příběh,“ dodala.

Sochaři musejí své dílo dokončit do soboty 24. května. Na 16. hodinu naplánovali organizátoři Spolku za rozvoj Rejvízu vernisáž. Ta je součástí slavnostni Odemykání mechového jezírka, které začíná už v 10.00 hodin. Otočením klíče v jezírku se pravidelně každým rokem zahajuje turistická sezona na Rejvízu.