Dvě století byla dominantou Krnova barokní socha římského vládce moří Neptuna. Zdobila pohlednice i obrazy výtvarníků, až se Neptun stal symbolem Krnova. Zub času a rozmary počasí zničily kamennou sochu natolik, že už nikdy nesmí opustit interiér se stálou teplotou a vlhkostí. Přesto se v pondělí Neptun opět vrátí do své kašny před Švédskou zdí, kterou opustil asi před deseti lety. Město totiž nechalo vyrobit přesnou kopii. Originál zůstane vystaven v přízemí Domu Evropy.

Neptunovy osudy jsou skutečně pozoruhodné. Sochu si v 18. století nechal vyrobit rozmařilý šlechtic Albert Hodic, aby zdobila zámek ve Slezských Rudolticích. Když okázalý životní styl Hodice zruinoval, byl jeho zadlužený majetek prodán v aukci a sochu Neptuna vydražilo město Krnov. První Neptunovou štací v Krnově byla kašna na severní straně hlavního náměstí. Dnes v těchto místech stojí dům, za kterým začíná ulice U fortny. Neptun musel ustoupit zástavbě náměstí a nové útočiště našel v kašně před Dělnickým domem, dnešním kinem Mír. Odtud ho vytlačila výstavba krnovského jezu. Další místo našel u textilní školy a poté už následovalo nejznámější stanoviště u Švédské zdi.

Neptunovi zde vandalové několikrát ukradli symbol jeho moci - trojzubec a dokonce ho zmrzačili ulomením ruky. Navíc povětrnostní vlivy v soše způsobily hluboké trhliny a každá další zima mohla znamenat jeho definitivní zkázu. Na pokyn památkářů byl Neptun nejdřív přemístěn do vstupní haly základní školy na Dvořákově okruhu, pak do školy na Smetanově okruhu, až se ho konečně ujal sochař a restaurátor Jakub Gajda. Před rokem se z Gajdovy dílny do Krnova vrátili oba dva Neptunové – zrestaurovaný originál i kopie.

„Autor Neptuna vytvářel tuto sochu pro exteriér, a počítal s tím, že ji divák bude pozorovat z různých úhlů a vzdáleností. Originál je v takovém stavu, že už bohužel musí navždy zůstat v interiéru, kde divákovi chybí potřebný odstup. Proto bylo rozhodnuto vytvořit jeho přesnou repliku, aby divák mohl Neptuna vnímat stejně jako před staletími podle záměru jeho autora,“ uvedl Jakub Gajda.