Město Krnov se rozhodlo nahradit mramorovou mozaiku sochaře Miroslava Jiravy zámkovou dlažbou. Na jiných místech se ovšem díla tohoto autora těší velké oblibě a stala se vyhledávanou turistickou atrakcí. Televize Prima v neděli 30. září představí slavnou Jiravovu přírodní galerii pod hradem Okoř, kterou vytvořil rozmístěním plastik pod širým nebem.

Miroslav Jirava se narodil roku 1931 v Praze a zemřel 24. února 2002 na svém legendárním Novém mlýně v Noutonicích u Okoře. Zde Jirava vytvořil zahradu plnou pozoruhodných sochařských artefaktů, která se stala vyhlášenou turistickou atrakcí. V magazínu televize Prima Receptář představí Jiravovy plastiky jeho manželka Sidonie Jiravová.

„Při natáčení televizní štáb sice zjistil, že naše zahrada je spíš tématem na dokumentární film než inspirace do pořadu pro kutily, ale nakonec se rozhodli desetiminutovou reportáž odvysílat,“ říká paní Jiravová, která v sochařově pozůstalosti opatruje také dokumentární fotografie z Krnova. Zachycují například realizaci fontány Rodina.

Jiravova díla najdeme na různých místech v České i Slovenské republice. Kromě krnovské Rodiny jsou jeho nejznámější kašny v Českých Budějovicích, na Praze 4 a na zámečku Ryšánka.

„Já jsem Jiravova třetí manželka, takže jsem v šedesátých letech jeho působení v krnovském ateliéru osobně nezažila. Řadu jeho přátel a příbuzných z Krnova ovšem znám osobně. Byl mu blízký především jeho krnovský strýc, advokát doktor Dudík. Já z Krnova například velmi dobře znám paní Bonkovou, maminku hokejisty Radka Bonka, se kterou jsme si nejednou zašly do sklípku a povídaly jsme si dlouhé hodiny. Když můj manžel působil v Krnově, byl už jako sochař dost známý v rámci celého Československa. Byl totiž jedním z posledních členů výtvarné skupiny Mánes, a často vystavoval v prestižních galeriích v Praze. Byl také členem generační skupiny 58,“ vzpomíná na zesnulého manžela Sidonie Jiravová.

Za celý svůj život Jirava realizoval asi šedesát děl zasazených do okolní architektury. „Při pohledu na fotografie dnes už neexistující krnovské dlažby mám pocit, že to bylo opravdu skvělé dílo a připomíná mi takzvaný styl Brusel. Možná že byl tímto stylem švagr ovlivněn, protože byl velmi populární celá šedesátá léta. Podle mého názoru byl Miroslav Jirava vynikající sochař a zároveň umělec - bohém v pravém slova smyslu,“ zavzpomínal na svého slavného švagra Vladimír Žák.

Miroslav Jirava absolvoval střední keramickou školu v Praze. Dále studoval rok na pedagogické fakultě u profesora Lidického obor sochařství, a odtud přešel na UMPUM k profesoru Kavanovi na obor monumentální tvorba.