Pětidenní svátek hudby v Krnovězačal jižvčera, žánrovou pestrost pro široké spektrum publika nabídne však hlavně pátek a sobota. Na Hlavní náměstí v Krnově se chystá vystoupení čtrnácti různých interpretů, promítání hudebního filmu a ohňová show. „Doufám, že my jsme pro spokojenost Krnovanů udělali vše a na nic nezapomněli. Slavnosti jsou vyvrcholením několikaměsíční práce se skutečně náročným finále,“ potvrdila za tým organizátorů Kateřina Lindovská, ředitelka krnovského kulturního střediska.

Od prvního návrhu programu uplynulo téměř tři čtvrtě roku. Organizátoři mají za sebou kontakty s účinkujícími, uzavírání smluv, koordinaci jednotlivých vystoupení a v neposlední řadě i shánění sponzorů. Jediné, s čím si neumí pořadatelé zatím poradit, je přízeň počasí.

„Každá akce plánovaná v plenéru nese v našich podmínkách s sebou velké riziko – jak vyjde počasí. Po zkušenostech z předešlých ročníků jsme se rozhodli, že mokrou variantu v sále zajišťovat nebudeme,“ řekla Lindovská. Nejistota diváků při špatném počasí, kam se vlastně mají na vystoupení dostavit, bývá důvodem k nižšímu zájmu. Prostě nepřijdou vůbec.

Také organizátoři zažívají při rozhodování pořádné napětí. „Koncerty na náměstí budou za každého jen trochu snesitelného počasí. Podium pro účinkující je zastřešené a letos vyrostou i provizorní střechy pro diváky. Pokud nepřijde průtrž mračen či vichřice, svátek hudby bude venku, jinak nikde,“ dodala Kateřina Lindovská. Vstup na čtrnáct venkovních koncertů, promítání hudebního filmu a ohňovou show se závěrečnou explozí zůstává tradičně bezplatný. Pro diváky je samozřejmě zajištěna i široká nabídka občerstvení a sociální zázemí.

Program KHS na Hlavním náměstí v Krnově

Pátek 17. září

14.00 hod. Prudnický dechový orchestr s mažoretkami (Polsko)
Orchestr hraje víc jak 35 let a vystupuje především na oslavách a u příležitosti významných akcí ve městě Prudniku. Jeho vystoupení doplní mažoretky z Bielska.

15.00 hod.
No-Name (Polsko)
Skupina hraje starší i současné světové hity.

16.00 hod. Petr Vondráček & Lokomotiva Muzikant
Moderátor a herec Petr Vondráček, držitel ceny Týtý a Tvář televize Prima vystoupí se svojí kapelou Lokomotiva. Hudba kapely se nese v rytmu rock and rollu a vystoupení srší energií,vtipností, živostí, vším co má mít pořádná koncertní show. Do Krnova přijedou v rozšířeném obsazení s dvěma zpěvačkami a hráči na dechové nástroje.

17.00 hod. Photolab
Frontmankou této kapely je éterická zpěvačka Magda Šalamounová a výraznou postavou známý kytarista a.m.almela. Pět nástrojů společně s hlasem éterické Magdy vytváří unikátní celek na pokraji filmové hudby. Kapela vystupovala již několikrát v Kofola klubu.

18.00 hod. Poslední výstřel
Domorodci milovaná krnovská skupina, jejíž hlavní postavou je Ivánek Gajdoš aka Serža Vantoš, je vnímána jako paralelní, relaxační projekt členů skupiny Bratři Orffové. Hudba Posledního výstřelu je plná humoru, sarkasmu a parodie, což příznivci této skupiny znají nejen z koncertů, ale také z loňského debutového alba „Rozhodně nečekejte sex“, která vznikla pod dohledem Lukáše Novotného a Matouše Godíka z foltronické kapely Bratři Orfové.

19.00 hod. Janek Ledecký & Žentour
Kapela Žentour v čele s Jankem Ledeckým se po sedmnácti letech vrací na koncertní pódia. Janek Ledecký v tomto mezidobí napsal muzikály Hamleta a Galileo. Především Hamlet zaznamenal velký úspěch a byl uváděn v USA a v Jižní Korei. Diváky čekají nové skladby, které mají šťávu a energii, nebudou samozřejmě chybět osvědčené hity Prokletí, Promilujem celou noc či Všechno bude fajn.

20.30 hod. Ohňová show s pyrotechnickými efekty
Bohatá noční ohňová show v podání špičkových umělců historické skupiny Rytíři a lapkové z Vítku, doprovázená rozmanitými pyrotechnickými efekty. Diváci uvidí v žáru ohně a jisker práci se zapálenými loučemi, vějíři i řetězy včetně žonglování s hořícími koulemi. To vše v doprovodu hudby speciálně upravené pro tuto show. Celé představení bude zakončeno efektní explozí.
Sobota 18. září

10.30 hod.
Dechový orchestr mladých (DOM)
Orchestr byl založen v roce 1961 uměleckým vedoucím a dirigentem Karlem Dospivou. Pod jeho náročným vedením se orchestr brzy po svém vzniku přiřadil k nejlepším mládežnickým dechovým orchestrům v republice. Svědčí o tom četná ocenění z domácích i zahraničních soutěží. Koncertní skladby pro dechové orchestry českých i cizích autorů, které tvoří těžiště repertoáru, zazněly na pódiích v řadě evropských zemí i v USA. Za dobu existence prošlo orchestrem přes 400 hráčů. V současné době orchestr pracuje pod vedením Luďka Tlacha a na dirigentském postu se objevuje také trumpetista Jan Procházka.

12.00 hod. Krnovská cimbálová muzika
Krnovská cimbálová muzika vznikla na podzim roku 1966. V současné době má soubor třináct hudebníků a zpěváků. Muzika hraje písně moravské, slovenské, maďarské, ale i koncertní skladby převzaté z repertoáru známých kapel. Snahou souboru při vystoupeních je především připravit hezkou chvilku milovníkům moravského folkloru.

14.00 hod. Midimusic Prudnik (Polsko)
Tuto hudební skupinu založil u prudnického domu kultury v roce 1990 Janusz Matkowski, který hraje na klávesy, kytaru a vytváří aranžmá skladeb. Skupina hraje pop, country a jazz.

15.00 hod. Fate Magazine
Tato česká rocková kapela byla založena v roce 2006 z poměrně více i méně známých muzikantů, kteří hudebně dozráli do stavu ohromné touhy zlomit evropskou bariéru a pokusit se prosadit i za hranicemi. Touha se pomalu naplňuje, dnes kapela spolupracuje se zahraničním producentem.

16.00 hod. Školní Dixieland ZUŠ Krnov
Školní dixieland, který byl založen dosavadním leaderem Jiřinou Fulnekovou oslavil již dvacet let trvání. Za dobu existence se v něm vystřídalo téměř třicítka hráčů, v současném složení hraje dvanáct let. Všichni hráči jsou absolventy krnovské umělecké školy. Základem repertoáru je tradiční jazz 30. let.

17.00 hod. Iva Frűhlingová - No Pan!c
Kapelu No Pan!c založila Iva Frülingová společně se slovenským kytaristou Peterem Boškou a českým bubeníkem a zpěvákem Václavem Polanským – muzikanty, se kterými spolupracovala na svých předchozích projektech pro francouzskou popovou scénu. Hudební tvorba kapely tepe srdcem poprocku, je lehce stravitelná, avšak energicky plnohodnotná kytarová muzika, jejíž pilíře tvoří zpěvné melodie a úderné refrény.

18.00 hod. JaRadRom
Trio JaRadRom hraje známé i neznámé rock and rollové vypalovačky, písničky Elvise Presleyho, Beatles, Chuck Berryho, Briana Setzera a dalších hvězd v nezapomenutelném provedení. Jejich koncerty jsou plné energie, výborné hudby a rytmů provokujících tanec. Trio hraje ve složení JAromír Fulnek – bicí, RADek Kovalíček – zpěv a kontrabas, ROMam Fiřt – kytara. Všichni hráči jsou také členy krnovského Bigbandu.

19.00 hod. Věra Špinarová & Band Adama Pavlíka
Věra Špinarová je jednou z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Do Krnova přiveze svůj nenapodobitelný sytý hlas, temperament a řadu krásných hitů jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád či Jednoho dne se vrátíš.

20.30 hod. Rolling Stones
Hudební film Film Rolling Stones dokumentuje ohromující vystoupení kapely, která je neoddiskutovatelně nejlepší rock´n´rollovou kapelou všech dob. Režisér Martin Scorsese sestavil velice silný režijní tým z osob, z nichž mnoho obdrželo Oscary za svoji práci a natáčel Stouny v Beacon Theatre v New Yorku, aby zachytil jejich syrovou sílu a přinesl divákům tento filmově-hudební zážitek.

Dita Voznicová