Šest her nastudovala od svého založení v roce 2006 divadelní ochotnická společnost Severské Pradivadlo z Rýmařova.

Vedoucí a režisér rýmařovského divadla Jiří Konečný vsadil v šesté hře podle Otčenáškovy předlohy knihy Romeo, Julie a tma na téma lyrického muzikálového dramatu. Hlavními hrdiny jsou jako v knize dospívající student Pavel a židovská dívka Ester, které semele nacistická mašinérie ve druhé světové válce.

Do hry se pustili aktivně rovněž studenti ostravské Janáčkovy konzervatoře oboru herectví. Všichni protagonisté zpívají autorské písně dvorního skladatele a textaře Pradivadla Petra Laštuvky živě na mikroporty s využitím dobových projekcí Protektorátu Čechy a Morava.

Pohádka o Šípkové Růžence

Divadelní ochotnická společnost Pradivadlo vznikla 1. září 2007 a jeho zřizovatelem bylo do 21. srpna 2009 Středisko volné času Rýmařov. Od tohoto data má Pradivadlo statut občanského sdružení a uměleckým vedoucím a režisérem je Jiří Konečný. První hrou Pradivadla v jeho režii bylo drama Naše městečko amerického autora Thorntona Wildera. Snahou těchto ochotníků je hledat nejrozmanitější divadelní žánry, neubírat se jen podbízivou cestou komediálních inscenací.

„Mým cílem je nabízet takové hry, jejichž příběhy budou v divácích probouzet nejen fantazii, ale také navodí příjemnou divadelní atmosféru a nabídnou umělecký zážitek, na který si lidé vzpomenou i po delším časovém údobí,“ sdělil k důvodům založení Pradivadla jeho umělecký šéf Jirka Konečný.

O tom, zda se divadelníkům jejich záměr daří uskutečňovat musí posoudit sami diváci, kteří pod vlajkou Pradivadla mohli zhlédnout například básnickou pohádku Kráska a zvíře Františka Hrubína, která měla charakter muzikálu, českou komedii autora Rudolfa Trinnera Holka odjinud, americký muzikál Neila Simona Song pro dva aneb Každý má svého Leona a klasickou českou pohádku Jana Drdy Hrátky s čertem, opět laděnou muzikálově.

Premiéru poslední hry – lyrického muzikálového dramatu Romeo, Julie a tma na motivy stejnojmenné knihy Jana Otčenáška uvedlo Pradivadlo 12. prosince loňského roku a mohli jej shlédnout také studenti středních škol v dopoledních představeních a večerní diváci 6. února 2012 v bruntálském divadle. S tímto představením se chtějí divadelníci prezentovat také v Ostravě, Jeseníku, Litovli, Šumperku a Praze.

„Na květen připravujeme klasickou pohádku Šípková Růženka s využitím prvků černého divadla a na závěr letošního roku máme vybráno pět her, včetně detektivky nebo lehce komediální drama, ale pro konkrétní titul se rozhodneme po poradě s členskou základnou,“ řekl na závěr vedoucí Pradivadla Jiří Konečný.