Není to ani přednáška, ale jak sám Vondruška říká, jde o talk-show, v níž se pokouší zábavně vyprávět o životě, své literární tvorbě a také o životě našich předků. Stejně jako jeho knihy ani tento pořad nepostrádá nadhled, ale je současně postaven na faktech.

A protože se Vlastimil Vondruška jako spisovatel dívá na historické prameny jinýma očima než školní učebnice, dozví se posluchači řadu překvapujících odhalení.

Věděli jste, že středověké pivo chutnalo úplně jinak než to dnešní? A že se hojné pití piva nejen neodsuzovalo, ale naopak patřilo ke společenským povinnostem? Napadlo by vás, že naši předkové měli ve středověku v erotickém konání větší svobodu, než má dnešní společnost?

Spisovatel Vlastimil Vondruška jako autor historických detektivek přiblíží rovněž středověkou spravedlnost na základě skutečných dobových případů, kdy podle něj soudci nesoudili formálně jako dnes, ale hledali spravedlnost ve svém srdci. Je toho hodně z odkazu našich předků, čím bychom se měli podle něj inspirovat.

Mezi jeho nejúspěšnější díla se řadí Přemyslovská epopej. Má čtyři díly a zatím se jí prodalo více než sto tisíc výtisků. Podle oficiálních statistik půjčovanosti knih, publikovaných Národní knihovnou v Praze, byl v letech 2011, 2012 i 2013 nejčtenějším domácím autorem.