Život a dílo švýcarského surrealistického výtvarníka a jeho fantaskní svět plný bizarností nabízí osvěžující protipól všudypřítomné melancholické předvánoční atmosféry. H. R. Giger je ve světě umění uznávaný především na scéně fantastického realismu. Narodil se v roce 1940 ve Švýcarsku, vystudoval architekturu a průmyslový design na škole aplikovaného umění. Během roku 1964 vytváří svá raná díla. Po první autorské výstavě následuje publikace a celosvětová distribuce plakátové edice. Na počátku sedmdesátých let objevuje techniku air-brush a nachází svůj osobitý výtvarný styl. S jeho snovými krajinami a biomechanickými monstry začíná Gigerova popularita a světová proslulost.

I těm, pro které je výtvarné umění neprobádanou krajinou, určitě něco říká filmový trhák Vetřelec. Nevyužité návrhy do filmu Duna, které veřejnost zná z knihy Dune: Giger to Jodorowsky, mají na aukcích závratnou cenu a jsou ozdobou výstavních síní. Za Vetřelce získal Giger svého prvního Oskara. V roce 1980 si odnesl zlatou sošku za nejlepší vizuální efekty, design celého snímku, jeho celkový charakter a úchvatné prostředí, které vytvořil. V roce 1998 bylo slavnostně otevřeno Gigerovo muzeum v historickém objektu středověkého zámku St. Germain. Muzeum je domovem mnohých Gigerových děl, obsahuje nejrozsáhlejší sbírku jeho obrazů, soch, plastik, designu, nábytku a filmů. Zahrnuje umělcovo období od šedesátých let až po současnost.

O možnost vystavovat jeho dílo se ucházejí prestižní domy umění po celém světě. V pražském Národním technickém muzeu vystavoval v roce 2005. Pro nás nejbližší dostupná Gigerova výstava je naplánována do Filmového muzea ve Frankfurtu nad Mohanem v lednu 2009. V Kavárně a čajovně Ninive se však s jeho uchvacujícím světem můžeme setkat už ve středu od 18 hodin.

(voz)