Festival Holčovice vznikl jako připomínka tragických povodní v roce 1997. Není ale smutným ohlížením za neštěstím, které zdejší obyvatele potkalo, ale spíše oslavou lidské solidarity v těžkých dobách a zábavou pro široké spektrum publika.

Holčovice fest, který bývá největším rockovým festivalem na Krnovsku, vymyslel současný starosta Holčovic Pavel Šprinz, který bydlí v místní části Hejnov. Ani nejstarší pamětníci si nevybavují, že by se zde před rokem 1997 někdy řeka Opavice vylila z břehů. To byl hlavní důvod, proč zde s velkou vodou nikdo nepočítal. Silný proud podemlel svah, ten se zřítil do vody, ucpalo se koryto a voda zamířila mezi domy.

„Pršelo poměrně dlouho a vydatně, ale v zásadě to nebyl nijak mimořádný déšť. Najednou na mě manželka zavolala, že vidí z řeky vyskakovat vlny. To se nikdy předtím nestalo. Pak musela odjet do práce. Znovu jsme se viděli až za čtyři dny, protože silnici mezi Holčovicemi a Městem Albrechtice brzy na to vzala voda," vybavuje si příchod povodně před patnácti lety starosta Holčovic Pavel Šprinz.

Lidé v Holčovicích začali stěhovat nábytek a domácí zvířata do patra, protože voda rychle stoupala. Když v pondělí voda začala opadávat, lidé si už mysleli, že všechno zlé mají za sebou. Nebyla to ale pravda. „Přišla zpráva od hasičů, že máme okamžitě opustit domovy, že až teď se žene skutečná povodňová vlna. Se sousedy jsme vyběhli na okolní kopce, kde jsme si postavili aspoň stany. Byla tam s námi i těhotná sousedka, pro kterou musel přiletět vrtulník. Teprve ve středu jsme se mohli začít vracet domů," vzpomíná Šprinz.

Holčovice se změnily v území, kde neexistovaly silnice ani mosty. Pomoc v podobě pitné vody a chleba přicházela přes okolní kopce. Když voda opadla, pro mnohé skutečné utrpení teprve začalo. Odklízení bahna, oprava poničených domů nebo jejich demolice. Pavel Šprinz o svůj dům sice nepřišel, musel však kompletně opravit obytnou část. „Cesty vzala voda, takže se k nám ještě dlouho po povodních nebylo možné dostat. Byl to závod s časem, abychom to do zimy stihli," vybavuje si Šprinz těžké okamžiky.

Holčovice plné hudby

Když se v sobotu po obědě otevřela vstupní brána do areálu TJ Tatran Holčovice a první návštěvníci si poručili pivo, nebo začali stavět stany, organizátoři si mnuli ruce, jak jim letos vyšlo počasí. Když vedra pokořily třicítku, začalo být toho sluníčka a tepla už zbytečně moc.

„Naštěstí jsme zjistili, že hned za plotem areálu teče řeka, a v ní je jez s padající vodou i tůňka s hloubkou po prsa, ve které se dá plavat na tři tempa. Protože přes plot TJ Tatran Holčovice se rozléhala hudba z festivalu, tančilo se tam při koupání nebo na kamenech v řece," pochvaloval si specifika holčoviského festivalu Jan Kuba, jeden z účastníků.

Dramaturgie festivalu byla tradičně velmi pestrá. „Z kapel, které hrály jako první mě nejvíc zaujalo havířovské Nebe, které podporuje Richard Krajčo, takže není divu že je jejich hudba tak podobná raným Kryštofům. „Takoví mlaďoši, co dokáží přesně trefit kryštofácký styl. Když jsme to rozebírali u piva s muzikanty z Posledního výstřelu, shodli jsme se, že si Krajčo vychovává vlastí revival," dodal Jan Kuba.

Indiáni z Krnova, kteří si říkají Poslední výstřel, už patří k inventáři holčovického festivalu. Na pódium nastoupili kolem osmé hodiny večer, kdy už tropická vedra začala konečně mírně polevovat. Po nich už následoval blok velkých kapel, které do Holčovic přilákaly nejvíc návštěvníků. „Největší ohlas publika měli No name, kteří také byli ze všech nejvíc profi. Rozhodně na živo byli zajímavější než v rádiu, měli výborný aparát, takže byli i nejhlasitější, ale současně bylo také rozumět textům," pochválil hlavní hvězdy Jan Kuba, pro kterého byli největším zážitkem veteráni z Valašského Meziříčí. Kapela Mňága a Žďorp funguje neuvěřitelných 25 let a přesto neztrácí šťávu. Do Holčovic se vrátila po třech letech. Dlouhohrající parta kolem Petra Fialy má publiku stále co říct.