Čtrnáct let bydlel Zdeněk Kouřil v Bruntále, a další čtyři roky na chalupě v Široké Nivě. To stačilo, aby se stal navždy místním patriotem.

„Do Jeseníků jsem odešel z Ostravy. Dnes už jsou pro mě Jeseníky asi doživotně srdeční záležitostí," řekl Zdeněk Kouřil, který momentálně žije trvale na Přerovsku, odkud se ale stále vrací do jesenických hvozdů. „Do Jeseníků jsem odešel z Ostravy. Dnes už jsou pro mě Jeseníky asi doživotně srdeční záležitostí," řekl Zdeněk Kouřil, který momentálně žije trvale na Přerovsku, odkud se ale stále vrací do jesenických hvozdů.

Z města prchnul do hor

Do Jeseníků se stěhoval režisér a producent zejména kvůli kamzíkům a jelenům. „Nyní jsem na návštěvě u svého přítele, rovněž milovníka přírody Oty Bouzka v Karlově Studánce, už se známe dvanáct let. Nyní připravujeme propagační film o Ludvíkově," uvedl Kouřil. Film se věnuje krajinnému rázu obce, oba spoluautoři snímek natáčejí v okolí malebné jesenické obce již od jara. Film je věnován především přírodě Jeseníků.

Kvůli tvorbě filmů si zřídil Zdeněk Kouřil v Ostravě videostudio SUA SPONTE, v překladu sponte znamená spontánně, z vlastního rozhodnutí. „Věnuji se filmařině na téma myslivost, příroda a les. Právě jsem se vrátil z východního Slovenska, kde jsem natáčel jelení říji, ale i vlky," pokračoval Kouřil, barvitě popisující neobvyklá setkání se slovenskou faunou. Je jediným, který dlouhá léta natáčel filmy pro Československou mysliveckou jednotu.

Podle jeho filmu vyučují školy

Po létech se k němu přidali jiní tvůrci. „Dříve jsem přírodu fotografoval, to už odmalička, až po letech jsem se začal věnovat i filmařině," prozradil Kouřil. Filmů o přírodě už má za sebou celou řadu, za takovou „vlajkovou loď" označil snímek Encyklopedie zvěře České republiky, podle nějž se vyučuje ve školách – středních i pro adepty myslivosti. Film byl také přeložen do mnoha světových jazyků. Kvůli filmu putoval Zdeněk Kouřil tři roky po celé Evropě. Vzpomíná, jak ho během natáčení zachránil pes před umrznutím, i na další netradiční zážitky. Za natočení Encyklopedie získal vyznamenán asociací lovců beze zbraně ČR Řádem „Bezflinťáků". „Nejsem totiž lovec, právě Bezflinťáci jsou sdružením lovců beze zbraní," vysvětlil Kouřil. Na svém kontě má režisér filmy o kynologii, loveckých psech, i třináct celovečerních filmů o medvědech a velkých šelmách žijících v České republice i další. Za sebou má desítky kratších snímků i klipů. „Chystáme se nyní doprovázet lovce na medvěda do Rumunska. Přírodou žiji. Zážitků mám mnoho, to by bylo na dlouho – od kousnutí zmijí až po natáčení pro záchranu kamzíků v Jeseníkách do parlamentu," dodal režisér Kouřil.

Jen pár DVD, které o přírodě Zdeněk Kouřil natočil.

Jen pár DVD, které o přírodě Zdeněk Kouřil natočil. Foto: Deník/Karel Janeček