Tradice a zvyky při vítání jara jsou programem velikonočního jarmarku lidových řemesel, který proběhne v sobotu 21. a neděli 22. dubna. Pořadatelé akci nazvali Rekviem za rytíře.

Je to už desátý ročník tohoto jarního jarmarku, návštěvníci se pomyslně přenesou do roku 1608 a ocitnou se na venkovském šlechtickém sídle, které se probouzí k životu po třeskuté zimě. Lidé uvidí ukázky velikonočních řemesel se zdobením perníčků, sokolnický výcvik dravých ptáků a samozřejmě řadu hudebních, divadelních a šermířských vystoupení.

V sobotu a neděli bude sovinecký hrad otevřen od 9.15 do 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit třeba na hanácký folklorní soubor Kosíř z Kostelce na Hané, který se zaměřuje na zpracovávání lidových zvyků našich předků. Vystoupení tvoří ucelené tematické bloky. Celkový dojem vystoupení zvýrazňují bohaté, ručně vyšívané kroje.

Kosíř v loňském roce vystoupil na Sovinci poprvé a hned vyhrál návštěvnickou anketu o nejúspěšnějšího účinkujícího loňského devátého ročníku této akce. Nejvíce hlasů získalo folklorní pásmo nazvané Kostelecká řemesla. V sobotu Kosíř na Sovinci toto vítězné pásmo zopakuje, navíc se návštěvníci mohou těšit na premiéru nového tematického bloku nazvaného V Kostelecké hospodě. Vystoupí také moravská hudební skupina Calata. Divákům přiblíží nejen starou muziku, ale i to, co se dříve nosilo, jaké měli lidé šaty, jak se jedlo, pilo a jak se slavily svátky.

Folklorní soubor Markovice se věnuje lidovým tradicím severní Hané, vystupuje v krojích vesnického obyvatelstva 19. století. Markovice pravidelně účinkuje na významných folklorních festivalech po celé Evropě. Na Sovinci Markovice účinkovala v letech 2003, 2004, 2007, 2010 a 2011. Na neděli si soubor pro návštěvníky Sovince přichystal nové velikonoční představení Do podhradí přišlo jaro.

Divadelní a šermířská společnost M.C.E. jezdí na Sovinec od roku 2001 pravidelně dvakrát ročně. Skupina je v celkovém pořadí třetím historicky nejúspěšnějším účinkujícím, který kdy na hradě vystupoval. M.C.E. se zaměřilo na pojetí šermu jako bojového umění a klade důraz na maximální věrohodnost kostýmů i zbraní. V loňském roce skupina připravila pro návštěvníky Sovince nové vystoupení Romantika, se kterým na loutkářské pouti získala cenu diváka za nejlepší program.

Dalším vystupujícím bude skupina šermu a historických scén Taurus. Soubor humorně zpracovává gotické šermířské příběhy a pověsti a ukázky práva útrpného tak, aby se každý návštěvník především zasmál.

-ov-