Prestižní ocenění na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici udělila hodnotící komise pěti souborům, mimojiné krnovskému Antigoni. Tento krnovský soubor byl na festival pozván, aby reprezentoval řeckou národnostní menšinu v pořadu Domovina.

„Je to pořad pro národnostní menšiny žijící na území České republiky, který je na strážnickém festivalu pořádám co dva roky a pozvané soubory zde představují své tance, písně a tradice,“ uvedla vedoucí souboru Antigoni Irini Pechová.

Taneční soubor Antigoni z Krnova vznikl v roce 1996, aby pomohl uchovat řecké lidové tance, písně a tradice v další generaci příslušníků řecké menšiny na území České republiky. Za dobu svého působení si soubor získal oblibu nejen na Krnovsku, ale vyráží za svými fanoušky po celé České republice.

Vystupuje pravidelně na společenských a kulturních akcích Krnova, jako například Přehlídka mladého tance, Den Země, Hornoslezské slavnosti nebo Vánoční jarmark. Loni v únoru vystupoval při zahájení výstavy„ Makedonie – perla severního Řecka“ ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, v Přerově na akci V zámku a podzámčí a také na oslavách k šedesátému výročí příchodu Řeků do České republiky.

Soubor Antigoni uspěl s antickým tancem

Pro své vystoupení ve Strážnici si Antigoni připravili tance z oblasti Pontu, které patří k historicky nejstarším lidovým tancům. V Řecku se tento tanec datuje do období třetího století našeho letopočtu. Antigoni ho ve svém repertoáru mají jako jediní v České republice. Ve strhujícím sedmiminutovém vystoupení je zřejmě nejpůsobivější tanec Serra.

„Je to antický válečný tanec, který tancovali výhradně muži před tím, než se vydali do boje. Tímto tancem se dostávali do stavu bojové extáze. Pohyby tanečníků napodobují pohyb starověkého řeckého válečníka a patří mezi nejstarší a nejvýznamnější tance na celém světě,“ dodala Irini Pechová, která taneční soubor Antigoni vede již třináctým rokem spolu s učitelem tanců Parisem Vasiliadisem.

Pechová: Ocenění jsem vůbec nečekala

Aby byla historická autenticita těchto tanců dokonalá, byly doprovázeny živou hudbou zvučného bubnu a melodickou lyrou v podání pravých řeckých hudebníků. Kromě pořadu Domovina, se ještě tanečníci zúčastnili dvouhodinového slavnostního průvodu, kde ukázkami tanců a také krásnými kroji upoutali a nadchli většinu diváků v ulicích Strážnice.

„Vůbec jsem takové ocenění nečekala. Bylo tam více jak sto tanečních souborů. Celou dobu při cestě domů jsme se v autobuse radovali. Chtěla bych poděkovat svým žákům a učiteli tance Parisi Vasiliadisovi za dlouholetou práci,“ dokončila Irini Pechová.

Za třináct let působení prošlo souborem Antigoni na padesát dětí. V současnosti má dvacet čtyři členů ve věku od čtyř do dvaceti šesti let. Má ve svém repertoáru na padesát tradičních tanců ze všech oblastí Řecka. (voz)