Výsledky další etapy dlouhodobého projektu Z očí do očí veřejnosti poprvé představila vernisáž v pátek 10. září. Zhruba před rokem se v oční optice na Hlavním náměstí v Krnově objevily na krátkodobé výstavě zajímavé výtvarné práce žáků a studentů místní Základní umělecké školy (ZUŠ).

Optika jako výstavní síň nebyla zvolena náhodou. Spojovacím prvkem všech výtvarných děl byly oči, tehdy i obrýlené. Krnované tehdy měli možnost poprvé se seznámit s novým výtvarným projektem Z očí do očí.

Názvy obrázků jako Dívej se mi do očí, Dívej se na mě, Vidíš to a podobně pokládaly otázky, na které odpovědi hledaly děti po dva roky pod vedením svých pedagogů, manželů Ivany a Ladislava Steiningerových. Výsledky jejich hledání přetvořené ve výtvarně zpracované odpovědi nabídne nová expozice ve Flemmichově vile v Krnově.

„Do projektu byly zapojeny všechny děti výtvarného oboru, zrcátky se dívaly do svých oči, očí kamarádů, sledovaly, jaká tajemství skrývá duhovka, jak je barevná, kolik zde můžeme spatřit žilek, vlásečnic, tvarů a barev,“ vysvětlil obsah zadání Ladislav Steininger.

Mrknutí okem, mrkání na sebe, souseda, otevírání, přivírání a zavírání očí bylo dalším mnohdy humorným dobrodružstvím, které děti ztvárňovaly ve velkoplošných kresbách tuší, tužkou doplněnou bílou barvou. „Snažili jsme se tímto projektem odkrýt dětskému světu pestrost netradičních výtvarných technik od barevného linorytu, papírorytu až po voskovou batiku,“ doplnil Steininger. Expozice na téma oko potrvá až do konce října. Je otevřena denně mimo pondělí.

Dita Voznicová