Právě v tuto chvíli dokončují zámečtí páni z Linhartov poslední úpravy, ometají zapomenuté pavučiny a cídí brnění. V sobotu 26. května totiž zahajují letošní turistickou sezonu. Od tohoto data lze už zámek navštívit každý víkend, o prázdninách i v pátek. Slavnostní zahájení doprovodí od 17 hodin vernisáž výstavy obrazů Tomáše Pačese z Prahy, fotografií brněnského autora Radima Kalivody a jeho ostravského kolegy Jana Moučky, do třetice připravili svou kolekci i fotografové z Polska. Kromě krátkodobých tematicky zaměřených výstav z různých oborů výtvarného umění nabídne nová zámecká sezona i rozšířené stálé expozice. Nově se návštěvníci mohou těšit na repliky historického skla, kočárky a panenky v dobových a pohádkových kostýmech, ale i nálepky a krabičky od zápalek. Celý letošní rok však místní kastelán a jeho družina zasvětili 95. výročí narození výtvarníka Jana Kutálka. „Přiznávám, že tvorba Jana Kutálka je mou srdeční záležitostí už od dětství," vyznal se kastelán zámku v Linhartovech Jaroslav Hrubý.

„Právě 28. května uplyne pětadvacet let od jeho úmrtí a myslím si, že z tohoto světa odešel zbytečně brzy. Jeho tvorba je pohlazením pro oči i duši," pokračoval Hrubý. Linhartovský zámek se chlubí stálou expozicí laskavé a hravé keramiky Jana Kutálka od roku 2007. Ta měla původně domov na hradě Svojanov, ale změna koncepce programu hradu odsoudila v lepším případě kouzelné figurky k životu v bednách. „Díky panu Hrubému dědova keramika není někde schovaná a podle všeho dělá návštěvníkům Linhartov radost," nechala se slyšet vnučka Dana Kutálková, která se v sobotu ujme průvodního slova při zahájení.

Tvorby Jana Kutálka si nesmírně vážily i další osobnosti s poetickou duší podobnou té jeho, s obdobným viděním světa spíše z jeho laskavějších stran. Nechyběli mezi nimi ani spisovatelé zvučných jmen, jako byli například Františkové Hrubín a Nepil. Druhý jmenovaný snad charakterizoval tvorbu Jana Kutálka nejvýstižněji. „Žijeme v dobách, kdy ať otočíme jakýmkoli knoflíkem či jakoukoli stránku, uvolníme stavidlo, jímž se na nás začne valit žluč, nenávist a násilí. V takových okamžicích nám mají padnout oči nebo myšlenky na něco, co vzešlo z rukou Jana Kutálka. Vstoupíte-li do jeho světa, vše se zjasní a brzy si všimnete, že na Zemi je líp," pronesl František Nepil už před pětadvaceti lety. Jeho slova dnes více než dřív dotvrzují, že tvorba Jana Kutálka nestárne a patří mezi to nesmírně vzácné nadčasové umění. Všechny jeho smyšlené postavičky, například Líbezník, Pustorálek, Fišpajtl, Hostipas, Pišpartéz, Živenka, Držpalec, Vasrštand, nebo Vantrok, Spifajn, Matinoha, Držgroš, Tiradim či Houbovníček, rozdávají radost dětem a dospělým stále, a to i zásluhou zámeckých pánů z Linhartov. Za což jim nejen od návštěvníků patří určitě velký dík. (voz)