Soubor, kterým prošlo již 64 členů, vznikl roku 1994 a měl původně zazpívat pouze na Vánoce. Nakonec však pokračoval i po vánočních svátcích a vydržel až dodnes. Začátky Bernardini s pouhými šesti členy však nebyly procházkou růžovým sadem.

„Stávalo se, že na zkoušku přišel pouze jeden člověk a já jsem neměla ponětí, co v takové situaci dělat," svěřila se zakladatelka a zároveň dirigentka seskupení Bernardina Mereďová.

Vše se změnilo, když se její dcera Lenka Kawa dostala v roce 2000 na církevní konzervatoř a začala sbor vést. O pět let později se již soubor začal účastnit různých festivalů, mezi které patřily i mezinárodní festivaly v Opavě či Vrbně pod Pradědem, a v roce 2010 dokonce reprezentoval Bruntálsko a Rýmařovsko na kulturním létě 
v Praze.

Nezůstalo však jen u České republiky, sbor Bernardini několikrát navštívil i Slovensko a Polsko a tento měsíc plánuje cestu do Itálie.

Na sobotní koncert se přišlo podívat přes sto lidí a jak diváci, tak i účinkující si vystoupení velmi užívali. Zazněly spirituály, české lidové písně a z těch novějších píseň norská a mexická lidová. Členové sboru se při zpěvu sami doprovázeli hrou na hudební nástroje, mezi které patří například klávesy, kytara, tahací harmonika, flétna nebo djembe.

Na závěr koncertu si členové Bernardini zavzpomínali na své začátky a pozvali mezi sebe i své bývalé kolegy. Společně poté zazpívali písně, se kterými soubor před dvaceti lety začínal. Sbor se nyní skládá z 22 zpěváků ve věku od 18 do 65 let, kteří nepochází pouze z Břidličné, ale i z Rýmařova, Horního Města, Ryžoviště a Bruntálu.