Letošní filmová přehlídka Projekt 100, která už patnáct let nabízí nekomerční a umělecky vyspělé snímky, má pro tentokrát připraveno osm titulů. Krnovské kino Mír začne přehlídku 27. ledna, poslední film odpromítá v polovině března. „Přehlídku jsme i letos rozvrhli na jeden film týdně. Ač se to možná nezdá, i pro nás je organizace této celostátní přehlídky náročná. Hlavně psychicky,“ přiznal vedoucí krnovského kina Pavel Tomešek.

Protože se při přehlídce uvádějí skutečně netuctové snímky, putuje po republice jen nejmenší nutné množství kopií. Každý den se film odehraje v jiném městě a už večer musí okamžitě putovat třeba na druhý konec republiky. „My hrajeme v úterý, ve středu už mají mít náš film třeba v Karlových Varech. Den před nasazením u nás je film třeba v Aši. Může se stát cokoliv, kopie se může vinou závady na promítačce poškodit, může se zdržet transport,“ vysvětlil Pavel Tomešek.

Krnovské publikum se však nemusí obávat, místní kinaři jsou ostřílení profesionálové a umí si poradit tak, aby návštěvník kina nebyl poškozen.

Letos se diváci v rámci 15. ročníku putovní přehlídky Projekt 100 mohou těšit na klasický němý horor z roku 1922 Upír Nosferatu, jeho remake Nosferatu - fantom noci natočený Wernerem Herzogem s Klausem Kinským v hlavní roli či animovanou Farmu zvířat britských tvůrců Johna Halase a Joy Batchelorové. Filmoví gurmáni si jistě nenechají ujít předchůdce Sedmi statečných – Kurosawův slavný film Sedm samurajů, který je v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Na předních příčkách ostatně figurují i Hitchcockovo Psycho a zásadní film pojednávající o nejen drogových závislostech režiséra Darrena Aronofského Rekviem za sen, který se na plátna českých film dostává vůbec poprvé. Překvapivým dílkem je argentinská Anténa – film, který vzdává hold němým filmům, ač je natočen v roce 2007, a který byl i v programu karlovarského festivalu. Milovníkům domácích filmů udělá bezesporu radost svérázná hříčka na motivy knihy Lewise Carrolla Něco z Alenky režiséra Jana Švankmajera.

Tradiční desítka filmů, kterou přehlídka nabízela až dosud, je o dva snímky ochuzena. Organizátorům se nepodařilo zajistit původně plánované rané dílo Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni, monumentální countryovou fresku Nashville Roberta Altmana, Starý dům uprostřed Madridu Carlose Saury a archivní sovětskou klasiku Muž s kinoaparátem Dzigy Vertova.

(voz)