Krnovský orchestr se v minulosti již několikrát zúčastnil prestižního festivalu v Praze. Ten si letos nenechala ujít bezmála dvacítka orchestrů z celé Evropy. Krnovští navázali na minulé úspěchy. Pětapadesát hráčů s uměleckým vedoucím a zakladatelem orchestru Karlem Dospivou soutěžilo v kategorii vyšší třída. DOM byl průměrným věkem hráčů absolutně nejmladší, ale přesto jako jeden z favoritů uzavíral soutěž této kategorie.

Proslulý hudební soubor z Krnova zahrál na soutěži čtyři skladby, z nichž jedna byla povinná. Stovky posluchačů v sále Národního domu na pražském Smíchově obdivovaly podání skladby „Kamarádi moji, všichni jste z Moravy“ od Pavla Staňka. I sám ostravský hudební skladatel a dirigent seděl dojatý v sále a po odehrání všech skladeb neváhal a šel pogratulovat dirigentovi Karlu Dospivovi k celkovému výkonu orchestru.

Krnovští muzikanti pod taktovkou Karla Dospivy odehráli výtečně také povinnou skladbu Otmara Máchy „Kolébka pro hříšné panny.“ Při další skladbě, kterou bylo náročné „Moravské preludium“ od Evžena Zámečníka bylo v sále absolutní ticho. Po doznění posledních tónů této skladby se v sále strhl veliký potlesk a nejeden z posluchačů si mohl všimnout toho, že tleskají i jinak neoblomní a přísní porotci. Poslední skladbou, kterou orchestr zahrál na festivalu, byl „Cirkus Humberto“, při němž se jedinečným sólem na xylofon blýskla zkušená hráčka Blanka Dančáková.

Nejen dirigent Karel Dospiva, ale také všichni příznivci dechové hudby v České republice mohou být na krnovský orchestr právem hrdí, protože jako jediný z českých zástupců na soutěži získal prestižní Zlaté pásmo.

„Všem hráčům děkuji. Je nutné podotknout, že v Praze odehráli to, co pilně nacvičili ve zkouškách. Na letošním festivalu dokázali zahrát lépe než starší hráči z jiných orchestrů. Nyní nás čeká příprava programu pro jarní koncert. Ten se letos uskuteční s největší pravděpodobností v březnu,“ sdělil Karel Dospiva, který patří mezi přední osobnosti české dechové hudby.