„Je to podobná výstava, jakou jsem měl loni na podzim v bruntálském kulturním středisku. Byl o ni velký zájem a je škoda, že trvala tak krátce,“ řekl Oldřich Balán.

Výtvarník na výstavě prezentuje na 600 originálních šperků z broušených kamenů, kamenné i dřevěné sochy a skutečnou lahůdkou budou pro návštěvníky obrazy vytvořené speciální technikou, kterou Oldřich Balán vynalezl. Jedná se o olejomalby vykládané leštěným horskými křišťály.

„Na tu techniku jsem přišel někdy na přelomu let 1990 a 1991 a od té doby ji taky používám, není to nějaká samoúčelná snobárna. Křišťál dodává obrazům úplně jiný rozměr, jinou dimenzi, je to prostě nová originální výtvarná technika. Musí to být ale kvalitní kámen, já třeba používám křišťál z Brazílie, který má mimořádný lesk a lom světla. V žádném případě nepoužívám sklo, to nemůže opravdový kámen nahradit ani náhodou,“ uvedl výtvarník.

Oldřich Balán je umělec a muž mnoha tváří a zájmů. Mimo výtvarné činnosti se již desítky let zajímá o drahé kameny a jejich zpracování a je také nadšeným amatérským historikem. Na Bruntálsku není jediná zřícenina středověkého hradu, kterou by nenavštívil.