Obrovský papírový tříhlavý drak, pták ohnivák, vodník sedící na vrbě a další nápadité sochy vznikají ve výtvarné dílně Jaroslava Hrubého v Základní škole ve Městě Albrechticích, aby doplnily dětskou galerii na zámku v Linhartovech.

Pro děti z albrechtické základky je odpolední výtvarná výchova magickým předmětem. Všechny v ní totiž čeká nejen návrat do historie, ale také výpravy do říše pohádek a fantazie, aby se zde potkaly s postavami, které poté v papírové podobě přivádí na svět.

Před několika lety začali žáci výtvarky s postavami zámeckých hrabat, knížat a všech, kteří jsou nějak spjati s linhartovským zámkem. Papírové postavy na zámku byly doplněné o obřího Maxipsa Fíka, kde se staly atrakcí pro veřejnost. I v dalších letech děti tvořily sochy, tentokráte ale figurální motivy vystřídala technika. V dětské galerii je vystaveno například papírové závodní auto skutečné velikosti a ze stropu na návštěvníky nalétává papírové letadlo. Minulou sezonu zámecké prostory doplnily ještě papírové hudební nástroje, mezi kterými nejvíc vyniká čtyřmetrová basa a modrý rytíř z Deníku.

„Chceme, aby každý rok zámecké prostory doplnily dětské výtvory. Protože část zámku je věnována převážně dětem. Mohu prozradit, že letos čeká dětskou galerii naprostá senzace v podobě několika tisíc angličáků, zapůjčených se sbírky pana Hrubého z Města Albrechtic. Samozřejmě, že do galerie přispívají také naše děti ze školy. Jejich obrazy, linoryty a sochy jsou nedílnou součástí zámku. Jeden z žáků například pracuje na obří, papírové maketě zámku. Letos, tak kromě výše uvedených soch bude v dětské galerii vystavena věž linhartovského zámku,“ řekl Jaroslav Hrubý, oblíbený učitel a správce zámku v jedné osobě.

Děti tvoří sochy s nadšením. „Do výtvarky chodím rád. Teď s kamarády pracuji na maketě zámku. I když to jde pomalu, tak až ji dokončíme, bude to určitě super. Největší problém je, že máme málo novinového papíru. Ten se musí natrhat či nastříhat a pak papírovou kostru sochy oblepujeme několika desítkami vrstev novinových ústřižků,“ popsal práci ve výtvarné výchově Tomáš Kalina, jeden z šikovných žáků.