Úžas byl vidět ve tvářích desítek návštěvníků zámku v Linhartovech, kteří si nenechali ujít vernisáž naplánovanou na poslední červnový den. Představila tvorbu těšínských výtvarníků Oskara Pawlase a Pawla Walacha. Expozici jejich děl instaloval do dvou velkých sálů zámku jeho správce Jaroslav Hrubý. „Díla Oskara Pawlase i Pawla Walacha zachycují především oblast Jablůnkovska a Těšínska. Oskar Pawlas, který je žákem Jana Zrzavého, vystavuje v linhartovském zámku své obrazy krajin. Pawel Walach kromě několika krajinek zachycuje na svých plátnech hlavně realisticky folklór a původní architekturu z této oblasti,“ řekl Jaroslav Hrubý, správce zámku.

Vernisáže se zúčastnili samotní výtvarníci, kteří zájemce z řad veřejnosti provázeli svou výstavou. „Šestadvacet obrazů, které představuji v nádherných prostorách tohoto zámku vznikalo přibližně od sedmdesátých let. Zpočátku jsem maloval převážně krajiny, ale jelikož má u nás silné zastoupení folklór, tak jsem se rozhodl, že se pokusím zachytit právě tuto oblast kulturního bohatství,“ uvedl Pawe Walach.

Oskar Pawlas vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, kde byl žákem Jana Zrzavého a přestože má více než osmdesát let, tak neustále maluje. Desítky obrazů jeho krajin bude ještě několik týdnů zdobit linhartovský zámek. Pawlas, který získalv minulosti za svoji tvorbu mnoho ocenění včetně prezidentského vyznamenání je držitelem vyznamenání Osobnost města Havířova. Dílo tohoto výtvarníka má v podvědomí každý občan kraje. Vždyť právě on se podílel společně s architektkou Janou Palkovskou na návrhu projektu památníku Ostravské operace na Hrabyni, který byl určen k pozdější realizaci. Kromě jiných je Pawlas například spoluautorem pomníku Slovenského národního povstání ve Sklabyni u Martina.

Poutavé vernisáže se zúčastnila Dana Kutálková, která na zámek dlouhodobě zapůjčila sbírku více než sto sedmdesáti keramických sošek z dílny svého příbuzného Jana Kutálka. „Umístění sbírky panáků v prostorách linhartovského zámku se mi líbí. Je úžasné, že tady proběhne za rok tolik akcí, které zde lákají zájemce z celé republiky. Vernisáž obrazů těšínských výtvarníků je úžasná. Určitě tento zámek a region doporučím svým známým,“ podotkla Dana Kutálková.