Začalo to v roce 2007 jako připomínka smutného desátého výročí tragickcýh povodní, které deset let předtím zničily Holčovice. Původně komorní akce oslovila nečekané množství posluchačů a stal se z ní významný festival.

Letošní třetí ročník provázelo krásné počasí, které přilákalo mnoho návštěvníků. Jejich zájem samozřejmě vyvolalo hlavně dění na podiu, na kterém letos vystoupily takové hvězdy jako Anna K, Michal Pavlíček nebo Mňága a Žďorp.

Své takřka domácí publikum nezklamal ani oblíbený Poslední výstřel a Fusion Trio z Krnova, slovenskou hudební scénu zde reprezentovala Dorota Nvotová se svým bandem, o všeobecné veselí se postarala Propaganja a Čoko voko.

Do Holčovic přijela i Ramazanová

Do areálu Holčovického TJ Tatranu svážela diváky speciální autobusová doprava podpořená z grantu Města Krnova. Vzhledem k tomu, že holčovický festival měl původně přídomek Deset let po povodni, a zrovna v těchto dnech zakouší řada obcí stejně drastické zkušenosti, byla u vstupu připravena kasička organizace Člověk v tísni, do níž mohli návštěvníci přispět na pomoc všem, které postihly nedávné záplavy.

Na nedávné lijáky má neblahou vzpomínku v podobě tří probdělých nocí i starostka města Krnova Renata Ramazanová, která se holčovického festivalu také zúčastnila. „Celkový obnos, který se vybral na povodně v Holčovicích, zveřejníme ještě tento týden až po rozpečetění urny organizací,“ dodal organizátor akce Martin Hradečný.

Jako první dostalo za úkol pomalu rozehřát publikum krnovsko-bruntálské seskupení Fusion trio se svým art rock bluesovým vystoupením pro fajnšmekry. Tyto veterány krnovské hudební scény vystřídala partička Propaganja, jejíž hudba zavedla první příznivce world music a energických rytmů do tanečního prostoru před podium.

Poslední výstřel nezklamal, Anna K zpívá už patnáct let

Doslova bouři energie přineslo vystoupení křehké Doroty Nvotové. Po její dynamické show zklidnila posluchače legenda české hudební scény, kytarový mág a hudební klamatel Michal Pavlíček a jeho trio. Po kytarové exhibici přišla několikanásobná zpěvačka roku, Anna K, která loni slavila patnácté výročí své sólové kariéry a nedávno vydala album Best Of 93-07, které mapuje její dosavadní hudební tvorbu. Hudební zkušenosti v kombinaci s charismatem přivedly publikum do varu.

Dvaadvacetiletá kapela z Valašského Meziříčí Mňága a Žďorp má na Krnovsku nejvěrnější posluchače. Svými hity s příjemnou nostalgií rozproudila diváky, kteří si libovali, že horké slunce již konečně zašlo. Stálice festivalu Poslední výstřel potvrdil, že se na hudební scéně pohybuje se stejnou energií, jako když před patnácti lety začínal. Při jejich koncertu se před podiem posluchači téměř mačkali hlava na hlavě. Tečku za celým večerem udělalo duo křehkých raperek s hodně tvrdými texty Čoko voko.

„Letošní ročník se vydařil a myslím, že se podařilo laťku festivalu posunout zase o kousek výš. Diváci se bavili a ohlasy zatím byly jen pozitivní. Již nyní přemýšlíme se starostou Holčovic nad příštím ročníkem,“ prozradil pořadatel akce Martin Hradečný.