První kniha vyšla jako vánoční dárek obyvatelům Vrbna pod Pradědem, jmenuje se Ohlédnutí za minulostí dávnou i nedávnou. Povodni z roku 1997 se věnuje pouze okrajově, zaměřena je více na zmapování historie města i okolních obcí na Vrbensku.

„Pokusili jsme se o rozsahem omezený soubor informací, který provede čtenáře historií města," napsal v úvodu autorský kolektiv Spolku Přátelé Vrbenska.

V knize autoři popisují, jakým byla povodeň z roku 1997 katalyzátorem. Přírodní živel podle knihy místním připomněl, kde žijí. Připomíná tehdy odplavené domy, zničené garáže, chaty zahrádkářů, vodu ničící objekty velkých firem i živnostníků, totálně zničené silnice, mosty i železnice. Lidé byli bez telefonního spojení, elektřiny, vody i plynu.

Hrozila havárie plynu

Autorem druhé knihy s názvem Überschwemmung Povodeň 1997 je předseda vrbenského spolku Karel Michalus. Vyšla v omezeném počtu kusů v období těsně po povodni a její součástí je více než bohatá obrazová příloha. Připomíná, že ve Vrbně pod Pradědem, do něhož proudí vody Černé, Bílé i Střední Opavy, zaznamenali jen do roku 1911 osmnáct povodní. Ničivé byly v letech 1768, 1784, 1829, 1884 a 1903.

„Spolu s povodní v roce 1940 patřily ničivou silou k největším, což se projevilo i na životech a obrovských škodách na majetku," řekl Karel Michalus.

Možná by ani nevěřil, že tak malé říčky mohou natropil tak velkou „paseku", ale pohled na dobové fotografie vrátí i největšího nedůvěřivce do reality. Do města všechny tři toky vnikly v roce 1997 společně ze Zlatohorské ulice. Vysoko ji zatopily a tím zneprůchodnily.

Město a jeho obyvatelé měli tehdy možná větší štěstí, než ve které mohli věřit. „Vysokotlaké potrubí plynovodu, vzdálené od břehu řeky v normálním stavu dvacet metrů, se také dostalo do vlivu vodního živlu," uvedl Michalus. „Nosné sloupy plynovodu však tlaku vodní masy odolaly do té doby, než se krizovému štábu města podařilo zajistit jeho odpojení. Jinak by byly následky nedozírné."

Kdo by rád do obou knih nahlédl, má už smůlu. Musel by se vydat do Vrbna pod Pradědem. V prodeji je nikde nenajde.

Kdo by rád do obou knih nahlédl, má už smůlu. Musel by se vydat do Vrbna pod Pradědem. V prodeji je nikde nenajde. Foto: Deník/Karel Janeček

Jak k povodni v roce 1997 v Jeseníkách vlastně došlo

Rok 1997 začal dlouhou a velmi studenou zimou. Chladné počasí trvalo až do června, oteplilo se až v poslední červnové dekádě. V pátek 4. července začalo pršet. Vytrvale pršelo i v následujících dnech. Meteorologické stanice na Pradědu naměřila od 5. do 9. července 443 milimetrů srážek, takže na jeden metr čtvereční spadlo 443 litrů vody. Půda na horách byla srážkami tak nasáklá, že přestala vodu jímat a ta volně stékala do údolí.

S sebou brala vyvrácené stromy a klidnou říčku Opavu v údolí změnila v běsnící veletok. Výsledkem působení Bílé Opavy byly totálně zničené dva domy v Ludvíkově a na Střední Opavě jeden dům v Železné, na Černé Opavě osm domů v Mnichově. Dále bylo ve Vrbně a místních částech zničeno 28 samostatně stojících garáží a 30 zahrádkářských chat. Nedozírné následky utrpěly i všechny vrbenské průmyslové podniky.

Vývoj počasí v červenci 1997

pátek 4. července: denní srážkové úhrny v přeháňkách a bouřkách s ní spojených dosáhly hodnot 3 až 35 milimetrů

sobota 5. července: ve vyšších polohách proudil vlhký a teplý vzduch ze Středomoří a při zemi naopak chladnější vzduch ze severu. Návětří hor podporovalo jejich srážení

neděle 6. července: trvala situace z předchozího dne, mohutné a trvalé srážky přesáhly v tento den hodnotu 100 milimetrů

pondělí 7. července: srážky se zmírnily, místy i přestaly, především v nížinách, večer déšť uhodil s novou silou, zvláště v horských oblastech

úterý 8. července: srážky z předchozí noci pokračovaly

středa 9. července: srážky ustaly, oblačnost se protrhala

Tragická bilance povodní roku 1997 v okrese Bruntál:

Štepánka Barnetová, ročník 1911, Karlovice-Zadní Ves (v den úmrtí slavila své narozeniny)
Rudolf Gibas, ročník 1939, Krnov
Vlastmil Chromec, ročník 1927, Dvorce
František Taufer, ročník 1929, Město Albrechtice
Marie Višňovská, ročník 1947, Zátor-Loučky
Jindřich Zdráhal, ročník 1996, Vyškov-Švábenice (nalezen poblíž Zátora)
Jan Břuchanský, ročník 1973, Světlá Hora (nalezen poblíž Karlovic)

Nemovitosti, které povodeň v roce 1997 zlikvidovala, nebo tak poškodila, že je museli zdemolovat:

Tři rekreační objekty a pět bytových jednotek v Široké Nivě, třináct bytových jednotek a pět rekreačních objektů v Karlovicích. Jedna bytová jednotka a rekreační objekt v Ludvíkově, jedna rekreační stavba ve Vrbně pod Pradědem, dvanáct bytových jednotek a rekreační objekt v Mnichově pod Pradědem.

Zdroje: kniha Povodeň 97, spolek Přátelé Vrbenska