TÉMA DENÍKU

„Chceme lidem kostely přiblížit i jinak, než jak je znají. Umožnit jim pochopit určité věci a pojmenovat je, seznámit je s tím, co ovlivnilo život našich předků i ten náš. Ukázat, že tu může najít duchovní povzbuzení každý člověk. Je to i pozvání do ticha, ke klidnému zastavení,“ uvedl ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Jednotlivé farnosti a sbory připravují na Noc kostelů pestrý program - prohlídky kostelů, sakristií, varhanních kůrů, věží, výstavy bohoslužebných rouch, předmětů a knih. Také ochutnávky mešních vín, koncerty nebo videoprojekce. Vše bude přístupné zdarma.

„Pro návštěvníky ostravských, frýdecko-místeckých kostelů a farností v okolí Malé Morávky a na Bruntálsku jsme připravili také Poutnický pas. Malá brožurka obsahuje všechny informace o tom, kde kostely zapojené do akce lidé najdou, a také krátké povídání o jejich historii.

Poutnický pas pro Ostravu zahrnuje devětadvacet kostelů a modliteben. Stejně jako v loňském roce bude možné do pasu sbírat razítka a získat certifikát poutníka. Razítka lze obdržet i v následujících dnech a týdnech,“ upozornil mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Nejvíce v Ostravě

Do Noci kostelů 2011 se v Moravskoslezském kraji zapojí Římsko-katolická církev, Českobratrská církev evangelická, Slezská církev evangelická augsburského vyznání a Husův sbor. Nejvíce kostelů se zpřístupní v Ostravě a Frýdku-Místku. Ve stejném termínu se otevírají brány kostelů nejen v celé České republice, ale také na Slovensku a v Rakousku. Poprvé se Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) konala před šesti lety ve Vídni, postupně se rozšířila do dalších regionů a zemí.

V Moravskoslezském kraji se Noc kostelů konala poprvé loni. Otevřeno bylo přes čtyřicet farností a církevních sborů. Celkem bylo zaznamenáno přes jedenáct tisíc návštěvnických vstupů. „Největší zájem zaznamenali organizátoři ve Frýdku-Místku. Kostely ve městě navštívilo okolo tisícovky lidí. Nejvíce lákala krypta pod poutní bazilikou a vyhlídka z věže frýdeckého farního kostela svatého Jana Křtitele.

Více než tisíc návštěv zaznamenali v novém kostele svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu. Stovky lidí zamířily také do katedrály Božského Spasitele v centru města. Zájem byl i o návštěvu kostelů v jednotlivých městských obvodech,“ upřesnil koordinátor Noci kostelů 2011 v ostravsko-opavské diecézi Miroslav Přikryl.
FRÝDECKO-MÍSTECKO: Liturgická móda i ochutnávka mešních vín

I jednotlivé farnosti a sbory na Frýdecko-Místecku připravují na pátek pestrý program, kterým se zapojí do mezinárodní kulturní akce Noc kostelů. Řady koncertů, divadelních představení, komentovaných prohlídek, a také netradiční nabídky jako přehlídka liturgické módy nebo ochutnávka mešních vín, to vše bude určeno široké veřejnosti.

Kromě běžně přístupných prostor budou v některých kostelech mimořádně zpřístupněny i věže, sakristie, kůry, krypta a další zajímavá místa. Stálou expozici o historii frýdecké farnosti a galerii pro výstavy uměleckých děl nabídne také věž kostela svatého Jana ve Frýdku.

Stálá expozice „Pohledy do dějin farnosti Frýdek“ situovaná v horní části svatojánské věže, seznámí návštěvníky prostřednictvím textového a obrazového materiálu se základní faktografií týkající se bohatých církevních dějin, dříve samostatného města Frýdku a nejbližšího okolí.

Informační panely budou věnovány tematickým okruhům, jako jsou církevní správa Slezska, dějiny farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku a jeho nepřehlédnutelné věže, poutní místa na území farnosti, které reprezentuje frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie a dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže nad pramenem v Hájku.

Lidé se mohou také více dozvědět o dalších kostelech a sakrálních objektech ve Frýdku, Lískovci, Starém Městě a Panských Nových Dvorech. Součástí expozice bude i několik trojrozměrných exponátů z depozitáře frýdecké farnosti.

Galerie Věž bude slavnostně otevřena od 18 hodin a navštívit ji lidé mohou až do 11. září, vždy v pátek, sobotu a neděli. (gapa)
OPAVSKO: Ztišení i rozhovor s knězem

K projektu Noc kostelů se v pátek připojí i v regionu Opavska a Hlučínska.

Program, do kterého se zapojují aktivně čtyři různé křesťanské církve, bude zahájen chvíli před osmnáctou hodinou odbíjením zvonů.

Následuje rozličná nabídka aktivit závislá od každého místa, kde se akce koná. V Hlučíně bude kupříkladu spojena Noc kostelů s Muzejní nocí, ale zájemci o akci se mohou těšit např. v netradičních hodinách na prohlídky kostelů, sakristií, varhanních kůrů, výstavy bohoslužebných rouch, předmětů či knih.

Kulturní nádech projektu dodá někde i hra na varhany, koncert, videoprojekce, divadelní anebo dokonce specifické taneční představení. Mnohé farnosti nabídnou prostor pro ztišení nebo rozhovor s knězem.

Noc kostelů se konala poprvé na území našeho kraje před rokem a už tehdy zaujala řadu návštěvníků. Letos se dá proto očekávat zájem ještě několikanásobně větší.

Záštitu nad akcí převzali ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz a hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. (dat)

Bolatice, kostel svatého Stanislava
Budišov nad Budišovkou, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Darkovice, kostel svaté Hedviky
Hať, kostel svatého Matouše
Hlučín, kostel svatého Jana Křtitele
Hlučín, kostel svaté Markéty
Hradec nad Moravicí, kostel svatých Petra a Pavla
Kravaře, kostel svatého Bartoloměje
Komárov, kostel svatého Prokopa
Opava, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Opava, kostel svaté Hedviky
Opava, kostel svatého Vojtěcha

Noc kostelů u svaté Hedviky

Dnes se mnoho svatostánků nejen v celé České republice zapojí do akce s názvem Noc kostelů. Výjimku netvoří ani známá dominanta města Opavy, kostel svaté Hedviky, kde je také připraven pro návštěvníky od devatenácti hodin bohatý kulturní program a rovněž možnost výstupu na kostelní věž zcela zdarma.

Úvodní slovo na Noci kostelů ve svaté Hedvice si vezme představený opavského děkanátu Pavel Cieslar. Poté se už přítomným divákům a posluchačům představí mimo jiné také Chrámový sbor Opava a Pěvecký sbor Stěbořice. Zazní skladby Mozarta, Schuberta, Smetany, Dvořáka i dalších.

Doslova lahůdkou přitom bude nepochybně pro milovníky hudby zpěv sboru otroků ze slavné Verdiho opery Nabucco. Závěrečnou tečkou za vystoupeními udělá píseň Aleluja z oratoria Mesiáš autora Georga Friedricha Händela.

Za varhanami při tomto slavnostním večeru usedne Helena Malá a Alois Kostera. Dirigovat bude Karel Kostera, který se v rámci programu představí obecenstvu i jako sólista, když zazpívá kupříkladu ukázky z Večerních písní Bedřicha Smetany či z Cikánských melodií Antonína Dvořáka.
KARVINSKO: Kostely lákají k neobvyklým prohlídkám

Také karvinská farnost se zapojí do celorepublikové Noci kostelů, která proběhne tento pátek. Pro veřejnost bude jistě velmi atraktivní prohlídka kostela svatého Marka ve Fryštátě, který bude přístupný mezi 19. a 21. hodinou.

Také v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže bude zajímavý program. Od 20.10 hodin to bude varhanní koncert, v půl deváté pak vystoupení komorního sboru. „Po modlitbě se zpěvem scholy si mohou zájemci prohlédnout varhany na kůru nebo kostelní věž,“ prozradil farář Daniel Vícha.

Do Noci kostelů se zapojí také římsko-katolická farnost Orlová, Slezská církev evangelická augsburského vyznání a Českobratrská církev evangelická v Orlové. Připravena je prohlídka římsko-katolického kostela Narození Panny Marie, evangelického kostela a českobratrské modlitebny v Orlové-Městě s doprovodným programem.

Navštívit můžete v rámci Noci kostelů také kostel svaté Anny. V rámci doprovodného programu proběhne výstava papeže Jana Pavla II. v návaznosti na jeho beatifikaci 1. května v Římě. Výstava potrvá do 12. června. (toj)
NOVOJIČÍNSKO: Kostely i modlitebna

Také kostely a modlitebny na Novojičínsku v rámci akce nazvané Noc kostelů 2011 otevřou v pátek své brány, věže, zpovědnice a tajná zákoutí. Akce, jejíž hlavním cílem je nezávazné přiblížení a setkání s křesťanstvím, se na Novojičínsku nebude konat poprvé.

V čem bude letošní ročník odlišný, to je účast. Zatímco v minulých ročnících se Noci kostelů účastnilo jen pár svatostánků, letos se jich otevře více než desítka. Lidé tak dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si kostely v Kopřivnici, Štramberku, Odrách, Fulneku či Suchdole nad Odrou.

Nejvíce posvátných míst bude možné navštívit v Odrách. Návštěvníky přivítá jak svatostánek městský, tak ten v Kamence a Veselí. Jediným městem na Novojičínsku, kde se Noc kostelů 2011 neodehraje v kostele, ale v modlitebně, je Štramberk. Tam byla za místo konání zvolena modlitebna České církve evangelické.

Ať už v kostelích, nebo modlitebnách, budou mít návštěvníci v pátek večer možnost užít si zcela zdarma pestrý program. Svatostánky totiž zpřístupní nejen svá tajná zákoutí, dovolí vystoupat do věží, ale připraveno je také množství koncertů, komentovaných prohlídek, duchovních her, čtení z bible a dalších aktivit. (jah)
BRUNTÁLSKO: Buřty a přání

Na jedenácti místech okresu Bruntál se v pátek večer otevřou pro zájemce místa a zákoutí kostelů, kam se jindy běžný člověk nedostane.
O letošní Noci kostelů se otevře všech sedm kostelů spravovaných z farnosti v Malé Morávce. Kromě kostela v Malé Morávce půjde o Andělskou Horu, Dětřichovice, Dolní Moravici, Rudnou pod Pradědem, Světlou Horu a Václavov.

Bohužel se nepřipojily kostely ve větších městech okresu, třeba v Bruntále, Krnově či Vrbně pod Pradědem. Zato v Rýmařově se otevřou kostely hned dva, kostel sv. Archanděla Michaela a Navštívení Panny Marie, kterému se říká kaple V Lipkách. Vydat do kostela se mohou ještě zájemci v Břidličné, Městě Albrechticích a Třemešné.

Kdo chce objet všechny kostely, měl by začít patrně v Rýmařově, kde zvon kostela sv. Archanděla Michaela začne vyzvánět už v 16.45 hodin, a nebo ve Václavově, kde program začíná v 18 a končí ve 20 hodin. Ve stejný čas začíná akce i v Městě Albrechticích, tady ale potrvá až do půlnoci.
Každý kostel má svůj program.

Lidé si mohou pohovořit s knězem, prohlédnout si jindy nepřístupná místa kostela, dozvědět se něco o jeho historii, poslechnout si varhany a připravené koncerty, zapálit si svíčku a napsat si na papír své přání. Pro děti jsou nachystány hry a soutěže, pro dospělé ochutnávka mešního vína. A ve farní zahradě v Třemešné si mohou třeba všichni i opéci buřty. (ot)

Související články:OBRAZEM: Muzejní noc zlákala tisíce Ostravanů

OBRAZEM: Zázračná ikona v Ostravě