Právě ve středu 1. prosincezačal v Krnově předprodej vstupenek na koncert legendární anglické skupiny Smokie. Fanoušci skupiny Smokie by neměli zaváhat a co nejdřív se postavit do fronty v krnovském infocentru na Hlavním náměstí. Nikde jinde ani po internetu se lístky nedají sehnat.

„Rozhodně to není můj záměr mít v Krnově každého půl roku jednu světovou kapelu a po té obrovské zátěži, jaká byla spojena s koncertem Nazareth, jsem se opravdu těšil, jak si konečně trochu oddechnu, ale Smokie je nabídka, jakou jsem prostě nedokázal odmítnout. Přivést do Krnova světovou veličinu, která u nás vyprodává obrovské haly, to pro mě byla opravdu velká výzva,“ prozradil provozovatel krnovského klubu Kofola Martin Hradečný, který pořádá koncert Smokie 16. března.

Přestože doby největší slávy Smokie už pominuly, stále se každý den nesou jejich hity éterem k posluchačům rádií a dodnes se hrají na zábavách a diskotékách u nás i v zahraničí. „Zajímavé je, že nejslavnější pecky Smokie vznikly v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy u nás byla angličtina všemožně potlačována, takže se u nás prosadily také jejich české verze. Často na diskotékách slyším: „Zahrajte nám něco od Smokie, třeba Mýdlového prince nebo Alenku v říši divů,“ zavzpomínal Martin Hradečný na doby, kdy sám býval tenagerem.

„V dobách mého mládí byli v Československu Smokie ikonou pro nejširší publikum všech generací. Snad nejsem sám, kdo si na tyto doby rád vzpomíná,“ dodal Martin Hradečný.Anglická skupina Smokie nás provází svou hudbou víc jak čtyři desetiletí, protože její jádro vzniklo už v roce 1965.
Celosvětovým fenoménem se kapela stala v sedmdesátých letech, kdy dosahovala obrovských úspěchů nejen jejich hudba, ale celý žánr glamrocku včetně své typické módy a image.

V sedmdesátých letech se hity Smokie mnohokrát dostaly do světového žebříčku Top Ten. Přestože po vydání alba Midnight Delight v roce 1982 skupina oznámila svůj konec, po pár letech se znovu dala dohromady, ale již bez Chrise Normana, který se vydal na poměrně úspěšnou sólovou dráhu. Smokie v mírně pozměněné sestavě dokázali oslovit další generace fanoušků, vydali několik nových alb i kompilací svých nestárnoucích hitů.

>> GLOSA DALIBORA OTÁHALA

Hudební legenda v Krnově

Hudební fanoušci se musí tetelit blahem nad tím, že do Krnova přijede koncertovat další hudební legenda, skupina Smokie. Město z toho má navíc důstojnou reklamu, když na plakátech skupiny je popsáno koncertní turné: Brno, Hradec Králové, Krnov.
Člověk by řekl, že by se měl využít manažerský talent člověka, který slavnou skupinu do Krnova dostal. Je škoda, že zahálí jen někde v hudebním klubu. Když do Krnova dotáhne světovou kapelu, třeba by toho dotáhl daleko více. Třeba by mohl shánět pro Krnov evropské dotace.
Pak ale člověk začne přemýšlet, že pořádat koncert slavné kapely v malém klubu je nějak nerentabilní a přijde na to, že to pořadatel dělá jen jako splnění svého snu. A že na něm nejenže nevydělá, ale ještě doplatí z vlastní kapsy. A tak ten nápad se sháněním evropských dotací můžeme zahodit. I když, i ty evropské dotace nějak podivně mizí… Asi do Řecka a Irska.